Avrupa

Published on Aralık 7th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

HDK-A Bern: Erdoğan istifa!

Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A) Bern örgütü bir basın toplantısı düzenleyerek ismi sadece rüşvet, yolsuzluk, katliam, savaş ve faşizimle anılır hale gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetinin istifa etmesi gerektiğini belirtti.

NCDK Bern’deki basın toplantısında konuşan HDK Bern Eşsözcüsü Esma Güneş, asıl olarak açıklamalarını Bern Bahnhofplatz’da yapmak istediklerini ancak Bern polisinin eyle me saatler kala arayarak meydanda açıklama yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtmesi üzerine basın toplantısını NCDK’ya aldıklarını belirterek Bern polisinin keyfi tavrını kınadıklarını belirtti.

İsviçre yasalarına göre herkesin herhangi bir izne tabi olmaksızın spontan olarak 45 dakika basın açıklaması yapma hakkı olmasına rağmen Bern polisinin bir süredir demokrasi güçlerinin sokak eylemlerini engellemeye çalıştığını vurgulayan Uzun, bu seferki yasaklamada polisin açıkça Erdoğan aleyhine eylem yaptırmak istememesi tavrının tesadüfi ve fevri olmadığını düşündüklerini söyledi. Bu tutumun Almanya devletinin bir süredir uygulamaya soktuğu demokrasi güçlerini kriminalize etme ve Erdoğan’ı destekleme tutumunun bir yansıması olduğunu düşündüklerini vurgulayan Uzun, bu konuda gerekli yasal itirazları yapacaklarını ve anayasal, yasal haklarından geri adım atmayacaklarını belirtti.

Uzun’un ardınan söz alan HDK Avrupa Eşsözcüsü Demir Çelik ise Erdoğan ve AKP hükümetiyle ilgili son süreçte ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili başlattıkları kampanyayla ilgili bilgilendirmede bulundu. Erdoğan iktidarı ve AKP hükümetinin savai, sömürü, kutuplaştırma ve talan politikalarının artık her alanda sıkışmaya başladığını belirten Çelik, Paradise belgeleri, MAN adası vurgunu ve Zarrab’ın itiraflarının Erdoğan iktidarının sallanmakta olduğunun emareleri olduğunu vurguladı. Demir Çelik HDK Avrupa olarak örgütlü olduklar  her yerde tüm demokrasi güçlerini bu yolsuzluk, baskı, katliam iktidarına karşı harekete geçirmeyi önlerine koyduklarını belirtti.

Basın toplantısında söz alan SYKP kurucu Eşgenel Başkanı Tuncay Yılmaz da Bern polisinin yasakçı tutumunu eleştirerek, Alman devletinden sonra İsviçre devletinin de demokrasi güçlerinin ellerini bağlayarak Türkiye’de faşizmi kurumsallaştırmak isteyenlerin önlerini açmakta olduğunu belirtti. Yılmaz, ortaya çıkan yolsuzluk belgelerinin, rüşvet çarkının Erdoğan iktidarını kendi kendine yıkamayacağına vurgu yaparak, diktatörü yıkacak olanın ABD değil ancak halklarımızın örgütlü, birleşik mücadelesi olduğunu söyledi. 17-25 Aralık mega hırsızlığının, Putin’İn ortaya çıkardığı IŞİD petrolü transferinin Zarrab davasından daha önemsiz olaylar olmadığını belirten Yılmaz, bu süreçte de etkin bir halk mücadelesi geliştirilemezse emperyalistlerin yeniden Erdoğan’la anlaşabileceğine dikkat çekti.

HDK Avrupa’nın başlattığı kampanyaya ilişkin açıklamanın okunmasının ardından basın toplantısı sona erdi. Toplantıda okunan açıklamanın tam metni şöyle:

Paradise, Man Adası, Zerrab…

Erdoğan/AKP’nin Soygun ve Talan Düzeninden Hesap Soralım!

Soygun ve zulüm merkezi Saray’ın etrafındaki kuşatma daralıyor. Saray rejimini emperyalist sisteme bağlayan dinamiklerin Saray üzerindeki basıncı hızla yıkıcı bir düzeye doğru derinleşiyor. Son bir kaç ayda yaşanan gelişmeler, bu sistemin ne kadar çürüdüğünü göstermektedir. Almanya, Amerika ve Mısır’da Erdoğan/AKP diktatörlüğünün ajanları tutuklandı. Başbakan sıfatı taşıyan Binali Yıldırım ve ailesi etrafındaki rüşvet ve kirli ilişkiler ağı Paradise belgeleriyle ifşa edildi.

Kuzey Kıbrıs’a kaçırılarak korumaya alınan bakanlar; bakanlardan diktatöre ve ailesine kadar uzanan kirli çıkar ağını gösteren Man adası belgeleri ve artık rayından çıkan ve hızla Saray’a doğru gelen Zarrab ya da yeni ismiyle Atilla davası, biriken kirli ilişkilerin açığa çıkanlardan sadece bir kısmı.

Diktatörün ve şürekâsının yaptığı soygunların art arda deşifre olması, onun toplumsal dayanaklarının daha çok sarsılmasına ve halihazırda OHAL zulmü ile kontrol altında tutabildiği toplumsal gerilimin patlamasına vesile olabilir. Faşist saldırganlık ve savaş siyasetini tırmandırarak, tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini kriminalize ederek, her gün yeni zamlarla halkı soyarak ayakta kalmaya çalışmaktadır.

İhanet senaryolarıyla dolup taşan havuz medyası, diktatörün danışmanı aracılığıyla gelen itiraflardan sonra bu sefer de “bağımsızlık”, “istediği ülke ile ticaret yapmak” gibi demagojilere sarılmakta, kitlelerin tepkisini şovenizm bariyerini yükselterek stabilize etmeye çalışmaktadır.

Son MGK toplantısında bir kez dile getirilen Afrin’e saldırı ve işgal hazırlıkları da rejimin bu kirli ilişkilerinin üzerini örtmeye yöneliktir. Rejimin Kürt düşmanlığı üzerine oturan siyaseti ile Saray’ın ve diktatörün özgün çıkarları birleşmektedir. Toplumsal gerilimi derinleştiren bu soygun ve zulüm düzeni, halklarımızı her gün yeni zamlarla, vergilerle soymaya devam ediyor.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) olarak tüm alanlarda Saray diktatörlüğünden Paradise, Man Adası, Zerrab’la ortalığa saçılan soygun ve talanın hesabını sormak için, emekçi halklarımıza dayatılan OHAL ve KHK zulmüne, soygun ve talana, yoksulluğa ve savaşa karşı birleşik öfkemizle sokağa çıkıyoruz.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nden başlayarak, kendi yerel olanak ve yaratıcılıklarımızla  alanlara, sokaklara çıkarak “Soyguna, Talana Hayır”, “Artık Yeter, Halkı Soyanlar Hesap Versin!” “Erdoğan Hükümeti İstifa!”,  “Merkel, Erdoğan’la ilişkileri Kes” şiarlarıyla sokak gösterileri, yürüyüşler ve mitinglerde buluşalım. 16-17 Aralık tarihlerinde ise merkezi, birleşik kitlesel eylemlerle hesap soralım.

HDK-A olarak, Türkiyeli ve Kürdistanlı tüm işçi ve emekçileri, ilerici ve devrimci kurumları, alevi örgütlerini, çevreci örgütlenmeleri, kadınları, gençleri, örgütsüz bireyleri, aydın ve sanatçıları, akademisyenleri birleşik mücadeleye, yerli ve göçmen tüm antifaşist güçleri birlikte sokağa çıkmaya çağırıyoruz.

 

06.12.2017

 

Halkların Demokratik Kongresi – Bern (HDK-A)

 

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑