İsviçre

Published on Nisan 30th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

HDK-A Bern: Demokrasiyi Birlikte Kuracağız!

Halkların Demokratik Kongresi (Avrupa) Bern Meclisi 1. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. “Demokrasiyi birlikte kuracağız” şiarıyla toplanan kongrede aynı zamanda 24 Haziran seçimleri için start verildi, çalışmaları koordine etmek üzere “Bern Seçim Çalışmaları Koordinasyonu” kuruldu.

Bern Demokratik Kürt Toplumu (CDK-S) lokalinde gerçekleştirilen kongre devrim ve demokrasi mücadelesine yaşamalarını yitirenler anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Divan seçiminin ardından gündem önerileri netleştirilerek görüşmelere geçildi.

Kongre ilk gündeminde suulan raporların ardından HDK-A Bern çalışmalarını değerlendirdi ve hem güncel olarak faşizmin kurumsallaşmasını engellemek hem de genel anlamda eşit, özgür, demokratik bir ülke, bölge, dünya yaratmak için bütün emekçilerin ezilenlerin ortak mücadelesinde ısrar edilmesi gereğinin altı çizildi. HDK-A Bern olarak Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmelere müdahil olmanın yanı sıra yaşanılan yerelin emek, özgürlük ve eşitlik mücadelelerin de parçası olmanın zorunluluğna dikkat çekildi.

Henüz kuruluş aşamasını tamamlamayan HDK Avrupa çalışmasının önümüzdeki süreçte daha etkili bir duruma ulaşması için HDK Bern olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirten meclis, değerlendirmenin ardından yeni dönem için yürütme seçimlerine geçti.

Yapılan seçimle 7 kişilik yönetim belirlendi ve HDK Bern’in yeni dönemi kapsayan çalışma takviminin oluşturulmasının ardından kongre gündemi sonlandırıldı.

Bern Seçim Çalışmaları Koordinasyonu (SÇK) Kuruldu

Kongre gündemlerinin tamamlanmasının ardından 24 Haziran seçimlerini görüşme ve çalışmaları planlama gündemine geçildi.

SYKP Kurucu Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz seçimler üzerine bir değerlendirme yaparak sürecin sadece bir seçim olarak değil, 7 Haziran’dan bu yana devam eden demokrasi güçlerinin imhası ve faşizmin inşasına karşı mücadele olarak kavranması gerektiğinin altını çizdi. Seçimlerde alınacak sonuçların çok önemli olmakla birlikte bu mücadelenin 24 Haziran’da 8 Temmuz’da sonlanmayacağını, aksine daha belirleyici olanının seçimlerden sonra gösterilecek mücadele performansı olduğunu vurgulayarak seçim çalışmalarının faşizmin inşasına karşı bir demokrasi seferberliği olarak ele alınması gerekliliğini belirtti.

Yılmaz’ın ardından HDK Bern Yürütmesinden Doğan Bekem ve Mahir Engin Çelik seçimlerle ilgili teknik bilgileri paylaştı. Biel, Friburg, Soluthurn, Lugano’yu da kapsayan Bern Seçim bölgesinin çalışmalarını koordine etmek için HDK Bern yürütmesine Bern Demokratik Kürt Toplumu, Mizgin Kadın Meclisi, Kutüsch, İnsan hakları Dayanışma Derneği’nden de temsilciler eklenerek  “Bern Seçim Çalışmaları Koordinasyonu”  (Bern SÇK) kuruldu.

Koordinasyon çalışmalarını güçlendirmek ve katılımı arttırmak için Bern’deki tüm demokrasi güçlerine çağrı yaparak hazırlıkları ortaklaştıracak bir süreci acil olarak örgütleme görevini önüne koydu.

Bern SÇK ilk iş olarak ise yurttaşları 2 Mayıs’ta konsolosluklarda askıya çıkacak olan seçmen listelerini kontrol ederek olumsuz durumlar için en geç 12 Mayıs’a kadar gerekli başvuruyu yapmaya çağırdı. Seçmen kayıt durumunun https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp adresine girerek yapılabileceğini belirten Bern SÇK, ihtiyaç halinde kendileriyle iletişime geçilebileceğini duyurdu.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑