Dünya

Published on Ağustos 10th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Hawking yine uyardı: Uzaylılarla tanışmamız bizi yerli, onları işgalci Kristof Kolomb yapabilir

Dünyaca ünlü Britanyalı fizikçi Stephan Hawking ‘uzaylılarla iletişime geçmek konusunda dikkatli olunması gerektiği’ hakkında bir kez daha uyardı. Hawking’e göre ‘ileri yaşam formlarıyla karşılaşmamız, aynı Amerikalı yerlilerin Kolomb’la karşılaşması gibi bir istila ile sonuçlanabilir’.

Uzaylıların olup olmadığı ile ilgili tartışmalar, bilim insanlarının farklı formlarda da olsa büyük ölçüde varlıklarını kabul etmesi üzerine son bulmaya yakın olsa da ‘uzaylılarla iletişim kurma’ konusu gizemini koruyor.

Dünya’dan uzaya yüzlerce yıldır isteyerek veya istemeyerek radyo ve televizyon sinyalleri gönderiliyor.

Bazı bilim insanları, dünyayı işgal ordularıyla istila edecek kadar uzayda hızlı seyahat edebilen ve bizden ileri olan bir uzaylı medeniyeti olsaydı, şu ana kadar bizi fark edeceklerini söylüyor.

Petri ikilemi teorisine göre ise Dünya, belirli bir gelişme seviyesine ulaşana kadar daha ileri canlılar tarafından kendi haline bırakıldı, yani dünyamız aslında bir yabani hayat rezervi.

Verimli gezegenlerdeki kaynakları sömüren, fetheden ve kolonileştiren yağmacılar olabilirler

Ünlü astrofizikçi Stephan Hawking, yeni yayınlanan Stephan Hawking’in Favori Yerleri belgeselinde ‘uzaylılarla iletişime geçme çalışmaları konusunda dikkatli olunması’ konusunda bilim insanlarını tekrar uyardı.

Hawking, zeki uzaylı formlarının galakside verimli gezegenlerdeki kaynakları sömüren, fetheden ve kolonileştiren yağmacılar olabileceği görüşünde.

Habitatı potansiyel olarak uzaylı yaşamına uygun olan Gliese 832c gezegeni hakkında Hawking şunları söylüyor:

Belki bir gün buna benzer bir gezegenden bir sinyal alabiliriz ama cevap vermek için acele etmemeliyiz. İleri bir medeniyetle tanışmak, Amerika yerlilerinin Kolomb’la karşılaşması gibi olur. Sonucu çok güzel olmamıştı.

 

 

 

Kaynak: gazetekarinca


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑