Ekoloji

Published on Ocak 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Hava kirliliğine karşı hükümetin kayıtsızlığı protesto edildi

Stuttgart şehrini alt üst eden sözde yüzyılın projesi Stuttgart 21 çalışmaları da hava kirlenmesine neden oluyor…

Haber – Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Almanya’nın güneyi Stuttgart’ta hava kirliliği azalmadan devam ediyor. Mercedes-Benz ve Porsche gibi büyük Alman otomotiv markalarının merkezi olan Stuttgart şehri, çok ciddi bir hava kirliliği sorunu yaşıyor.

Otomobil tekeli lobileri ile hukümet kol kola hareket ederek uzmanların makul önerilerini dikkate almamakta. Dizel ile çalışan arabalar bir türlü yasaklanamıyor. Uzun bir dönemdir Avrupa Birliği’nin hava kirliliği konusunda eyalet hükümeti ve belediyeye ciddi eleştirileri var.

Sözde bir iki basit düzenlemeye gidildi (alarm günleri) ancak özellikle otomobil gaz artıklarının oluşturduğu kirlenmenin insan sağlığını ciddi manada tehdit ettiği anlaşılmak istenmemekte. Gelinen yerde, yeşillikleriyle meşhur Stuttgart hala Almanya’nın en kirli havasına sahip.

Ölüm solumak istemiyoruz

Stuttgart şehrini alt üst eden sözde yüzyılın projesi Stuttgart 21 çalışmaları da hava kirlenmesine katkı sağlamakta. Vatandaş girişimi, sağlık örgütleri ve Stuttgart 21 karşıtlarının çağrısıyla akşam saat 18.00’de kirliliğin en yoğun yaşandığı merkez Neckartor’da bir araya gelen bin kişi protesto miting ve yürüyüşü gerçekleştirdi.

Mitingde bir konuşma yapan Dr. Angelika Linckh; temiz havanın insan sağlığı için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, “Kendimiz ve çocuklar için mücadelemiz büyüyerek devam edecek” dedi.

Çevre örgütü temsilcisi Jurgen Resch ise eyalet hükümeti ve belediyenin dizel arabaların hemen yasaklanmasını talep etti. Ölüm saçan hava solumak istemiyoruz. Önümüzdeki günlerde değişik eylemlerle mücadelemiz sürecek.

Hava kirliliğinin başkenti olmaya hayır

Capella Reballa ile Lokomotive müzik grupları müzikleriyle eyleme ritim katarak renklendirdiler. Çevreyi korumak için şişirilmiş koca koca plastik küpler ile sembolik bir duvar oluşturan Sol Parti’den belediye meclisi üyesi Tom Adler, “Yetkililer ve hükümet, önce insan sağlığı diyen yasalara uymak zorunda. Belediye toplu taşımacılığı teşvik edecek yöntemler geliştirmeli. Gaz maskeleri ile Stuttgart’ta dolaşmak istemiyoruz” dedi.

Gecenin karanlığında insan sağlığına ışık olmaya çalışan bin kişi polisin engellemeye çalışmasına aldırmadan ana yola doğru yürüyüşe geçti. Burada bulunan üst geçide eldeki pankartlar asıldı. Eylem sonucu şehir trafiği üç saat felç oldu.

Eylemi başarıyla tamamlayanlar “Hava kirliliğine karşı mücadelemiz boyutlanarak devam edecek” dedi.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑