Yazarlar

Published on Nisan 18th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Hangi Demokrasi? – Özcan Bozoğlu

Dayatılarak yapılan bir Oylama adil değildir. Demokratik bir yarış asla yapılmamıştır.

Eğitim sisteminin düşük olduğu bölgeler, yanı Türkiye kırsal alanda yaşayan bir makarna ve bir torba kömürü kendilerine çok gören kesim EVET dedi. Herşeyden önce siyaseti uzaktan yakından takip etmeyen kulaktan dolma laflar ile ahkam kesen çevrelerin yanı sıra kırsal bölgelerden kendilerini din baskısı altında gören ve sadece din’e bağımlı kılan, ülkenin geleceğinde hiç bir haberi olmayan bir sınıf yine EVET dedi.

Demokrasi isteyen, Barış ve Kardeşlik içinde yaşamak isteyenler de #Hayır dedi.

Tüm bunların içerisinde Seçilmiş belediye başkanlarının içerde olduğu ve OHAL baskısı altında sandığa giden Kürdistan’dan da EVET Oyları fazlalaştığı görülmekte. Çünkü Kürt halkı bu mevcut sisteme güvenmediği için iradesini sandığa vermedi. Seçtiği seçilmişlerini içeri alan bir sisteme elbette güvenemez.

2015 seçimlerinde HDP tek başına % 72,8 Oy alırken, 16 Nisan’da % 67.59 çivarında çıkan Oy başarı değildir. (OHAL olan bir bölge)

Türkiye’de eğitimde birinci olan Tunceli (Dersim) ise % 80 oranında #Hayır ile tekrardan kendisini ispatladı. Türkiye’nin kaderini değiştirecek büyük şehirlerden, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Diyarbakır, Artvin, Mersin… gibi şehirler #Hayır dedi. Şaibeli görünen 2,5 milyon Oy Seçimlerin kaderini elbette değiştirecek. Ama sorun şudur ki,

“Kimi kime şikayet edeceksin”

Adil ve meşru olmayan bu seçimler bir dayatmaca ile Asker-Polis ve Korucu’ların baskısıyla Muhtarların tehditleriyle sandıklarda Oy kulanıldı. Hiç bir muhalefetin düşüncesine fırsat vermeyen Mevcut sistemin figüranı AKP, tüm bunlara rağmen halen “Demokrasi” diyebiliyor.

Muhalafet eden Eş Başkanlar ve onlarca Belediye Eş Başkanlarının içerde olduğu bir ülkede hangi Demokrasiden bahs edebiliriz?Halkın seçimine saygı duyan bir ülke her şeyden önce seçilen Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarını bırakarak, gasp ettiği Belediyeleri geri vermelidir.

Görünen son tabloda Türkiye üç’e bölünüyor. Kürdistan tüm hukuksuz dayatmalara rağmen kendisinde taviz vermiyor. Akdeniz ve Ege bölgesi ise Cumhuriyetin devamından yana olduğunu göstermiştir.

Demokrasi işlevsiz kılınmış bir durumda hangi demokrasiden söz edebiliriz?
Eşit bir yarış var mı? Eşit bir işleyiş var mı? Bunlardan hiç birisi mümkün olmadıkça Şaibeler her daima yapılacaktır. Türkiye’de yapılan seçimler hiç bir zaman adil olmamıştır.

Eşit ve adil olmayan bu seçimler bize Sovyetler birliği’nin dağılışını ve Yugoslavya’nın parçalanmasını akıllara getirmektedir.

Özcan Bozoğlu
17. Nisan 2017

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑