ABD

Published on Ocak 3rd, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Hakan Atilla Suçlu Bulundu

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, kendisine yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulundu. Jüri, Atilla’yı ‘kara para aklama’ suçlamasından ise suçsuz buldu.

ABD’nin İran yaptırımlarını deldiği iddiasıyla yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın suçlu olup olmadığına karar vermek için 20 Aralık’ta ilk istişarelerine başlayan jüri üyeleri, Noel ve yılbaşı tatilleri nedeniyle verilen ara sonrası bugün yeniden Manhattan Federal Mahkemesi’nde bir araya geldi.
12 kişilik jüri heyetinin Yargıç Richard Berman’a bir not ilettiği, bu notta “Hakan Atilla hakkındaki tüm suçlarda değil de bazı suçlarda hemfikir olursak ne yapmalıyız?” şeklinde bir soru yöneltti.
Yargıç Berman ise jüri üyelerinin tüm suçlamalarla ilgili kararını verdiğini duyurdu. Karara göre Atilla, kendisine yöneltilen 5 suçtan suçlu bulunurken para aklamadan suçsuz bulundu.
Karar duruşmasına Hakan Atilla’nın eşi Burçin Atilla da katıldı. Courthouse News muhabiri Adam Klasfeld, kararın açıklanmasının ardından Burçin Atilla’nın “başını ellerinin arasına alarak ağladığnıı ve gözyaşlarını sildiğini” aktardı.
Atilla’ya yöneltilen 6 suçlama şunlardı:
ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için örgüt kurmak
Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (IEEPA) delmek için kumpas kurmak
Bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak
Bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurmak
Karapara aklamak için kumpas kurmak
Karapara aklamak.
Başsavcılık: Bu iki adam çok ciddi suçlardan suçlu bulundu
Jüri kararı sonrası New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Bugün tam, adil ve açık bir yargılamadan sonra, jüri üyeleri oybirliği ile Hakan Atilla’yı suçlu buldu. Daha önce suçluluğunu kabul eden Reza Zarrab ile birlikte, İran’a uygulanan yaptırımların içinde milyarlarca dolarlık bir oluk açan bu devasa planın merkezindeki iki adam, çok ciddi federal suçlardan suçlu bulundu.
“Yabancı bankaların ve bankacıların bir seçeneği var: İran’a ve diğer yaptırım uygulanan ülkelere ya açıkça yardım edersiniz ya da uluslararası bankacılık topluluğunun bir parçası olmayı tercih edersiniz. Ama bunların ikisini aynı anda yapamazsınız.
“Eğer Hakan Atilla’nın yaptığı gibi İran’a petrol karşılığı milyarlarca dolar kaçırma planını gerçekleştirmek için ABD Hazine Bakanlığı yetkililerine defalarca yalan söyler ve belge üretirseniz sonuçlarına katlanırsınız.
Atilla’nın yaptığı seçim, Amerikan hukukunu göre artık kanıtlanmış bir suçtur.”

Sarraf ile Happani tapesi yayınlandı
Courthouse News muhabiri Adam Klasfeld, dava dosyasına giren Rıza Sarraf ile Abdullah Happani arasında 2013 yılında geçen bir telefon konuşmasını yayınladı. Konuşmada Sarraf, bir düğünde bir araya geldiklerini öne sürerek dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile sohbetlerini Happani’ye anlatıyor.
Avukatların ‘davanın düşürülmesi’ talebi yine reddedildi
Yargıç Richard Berman dün, “hatalı yargılama yapıldığı gerekçesiyle davanın düşürülmesi” talebinde bulunan Atilla’nın avukatlarına olumsuz yanıt vermişti.
Avukatların itirazında, Atilla’ya jüri üyeleri önünde müvekkillerinin İran yaptırımlarını ihlal ettiği sonucuna varan bir raporu hatırlayıp hatırlamadığının sorulması gerekçe gösterilmişti.
Avukatlar 19 Aralık’taki çapraz sorgu sırasında yöneltilen bu sorunun dolaylı delil içerdiğini ve söz konusu raporun sonucunu “yanlış nitelediğini” savunarak, Atilla’nın cevabından önce müdahale etmişti. Hâkim Berman da Atilla’nın cevap vermesine izin vermeden sorunun kayıtlardan silinmesini istemişti. Berman jüriye de bu soruyu dikkate almamalarını söylemişti.
Avukatlar 20 Aralık’ta da bu soru nedeniyle davanın düşürülmesini talep etmişti. Ancak yargıç Berman, Atilla’nın “tamamen adil ve şeffaf bir şekilde” yargılandığını belirterek, avukatların talebini reddetti. Berman, yaptığı müdahalenin sanığa yönelik herhangi bir haksızlığı önlemek için yeterli olduğunu ifade etti. Hâkim ayrıca Atilla’nın, “müvekkillerini dikkatli ve girişken bir şekilde temsil eden” sekiz avukattan oluşan “çok profesyonel bir savunma ekibine” sahip olduğunu belirtti.
Berman, davanın düşürülmesi durumunun, mümkün oldukça kaçınılması gereken “aşırı” bir sonuç olduğunu hatırlattı.
Yargıç Berman daha önce de tanık olarak dinlenen eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın ifadelerinin hem “ilgisiz, ön yargılı ve yanlış” olduğunu hem de “çalıntı belgelere” dayandığını belirten Atilla’nın avukatlarının davanın düşürülmesi için yaptığı talebi reddetmişti.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑