Türkiye

Published on Haziran 19th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: ‘Dul aylığı kesilsin, kadınlar emeklilerle evlenmek zorunda kalsın’

Kadınların nafakasından, doğum iznine, çalışma hakkına her şeyin tırpanlandığı memlekette, sıradan bir adamın ‘dul aylığına’ göz dikmesinden “olağan” bir şey var mı? Onlar ister, Ak Parti yapar!

Seçimlerle ilgili bir sokak röportajı… Emekli olduğunu söyleyen bir adam AKP’den memnun olduğunu ve oyunu değiştirmeyi düşünmediğini söylüyor. Her şey pek iyiymiş! Ama bir maruzatı varmış: “Devlet kocası ölen kadınlara para vermesin, onların maaşlarını da bizimkine katsın ki bizimle evlensinler…”

Bir yandan söylediklerinin doğru olup olmadığını karşısındaki muhabir kadına sorup duran adam, röportajın sonunda kendinden çok emin “haklıyım” diyor; yaptığı cinsiyetçiliğin, bu cinsiyetçiliğin bu memlekette artık normalleştirdiğinin ve ‘dul kadınların’ evlenmeden de yaşama hakkı olduğunun farkında bile değil!

Kadınların emeklilik hakkından, nafaka hakkına, doğum izninden, çalışma hakkına her şeyin gıdım gıdım tırpanlandığı memlekette, sıradan bir adamın kadınların “dul aylıklarına” göz dikmesinden daha “olağan” bir şey var mı? Onlar ister, Ak Parti yapar!

(ekmek ve gül)

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑