İnsan Hakları

Published on Ekim 11th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Gülmen’e destek için hastaneye gelenlere polis şiddeti: 2 gözaltı

Nuriye Gülmen’in tedavi gördüğü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Gülmen’e destek için bekleyenlere polis saldırdı. Nuriye Gülmen’in kardeşi ve Acun Karadağ gözaltına alındı.

“İşimi geri istiyorum” talebiyle başlattığı direnişin 337, açlık grevinin ise 217. gününde olan Nuriye Gülmen, Ankara Numune ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinden dün (10 Ekim) çıkarılarak yine hastane içerisinde bulunan tutuklu servisine götürülmüştü.

Nuriye Gülmen için hastane önünde başlatılan destek nöbeti ise devam ediyordu. Polis bugün hastane kapısında nöbet tutanlara saldırdı. Nuriye Gülmen’in kardeşi ve Acun Karadağ gözaltına alındı.

Nöbet sırasında Acun Karadağ, Ankara Numune Hastanesi önünde polisin etraflarını sardığını Twitter hesabından duyurdu.

CHP Sağlık Komisyonu üyeleri Tur Yıldız Biçer, Nurettin Demir, Ali Şeker ve Veli Ağbaba’nın da aralarında bulunduğu vekiller Nuriye Gülmen’in bulunduğu Numune Hastanesi’ne giderek Gülmen’in durumu hakkında bilgi aldı.

 

CHP’li Veli Ağbaba, Nuriye Gülmen ile görüşmesini şu sözlerle anlattı:

‘Nuriye’nin söylediği; benim gözaltına alınmam tutuklanmam hukuksuzluk. Ben hasta değilim ben bir tutsağım hasta olmadığım halde beni zorla burada tutuyorlar. Bu hukuksuzluktan kaynaklanan sıkıntıları var. 16 günden beri burada kalıyor 13 gün boyunca bir camlı yoğun bakımda kalmış askerlerin izlediği bir yerde kalmış 16 gün boyunca banyo yapmamış. Banyo yapmamasının nedenide refakatçisi olmadığı için dengesini sağlayamıyormuş. Koşullar son derece bu anlamda kötü. Çok zayıflamış gördüm. Beni burada tutarak “boyun eğ” diyorlar diyor. Boyun eğmeyeceğim işim verilinceye kadar eğmeyeceğim boyun diyor. İşimi ekmeğimi istiyorum diyor. Kendimi 13 gün boyunca bir kafes hayvanı gibi hissettim orayı beğenmezken buraya getirildim. Burası çok daha kötü gün ışığı yok geceyi gündüzü ayırt edemiyorum diyor. Daha önce cezaevinde refakatçilerim vardı arkadaşlarım yıkanmamda ve egzersiz yapmamda yardımcı oluyorlardı diyor. Şimdi onları da yapamıyorum, yürüyemiyorum diyor. CHP milletvekilleri olarak hükümete çağrıda bulunuyoruz iki tane gencecik beden resmen ölüme gidiyor.Eğer bunlara bir şey olursa Türkiye’nin vicdanı bunu kaldırmaz. Göz göre göre iki insanın yaşamı son bulmasın. Sayın AKP Genel Başkanı’nda biraz vicdan varsa bu çocukların sesini duymaya çağırıyoruz. Kendi ifadelerinden asla vazgeçmeyeceklerini, boyun eğmeyeceklerini, teslim olmayacaklarını söylüyorlar. Burada tutulması Nuriye’nin deyimiyle tam bir hukuksuzluk. Zaman geçirmeden bu sorunun çözülmesini istiyoruz.’

Kaynak: Sendika.Org

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑