Kadın

Published on Kasım 14th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Gülfer Akkaya, Ulm’a ve Münih’e geliyor

Araştırmacı yazar, 17 Kasım Cuma günü Ulm’da, 19 Kasım Pazar günü de Münih’te “Sır İçinde Sır Olmayacağız, Yol Kadındır” başlıklı söyleşiye katılacak.

AF (Ulm / Münih)

Araştırmacı yazar Gülfer Akkaya, Avrupa’da “Sır İçinde Sır Olmayacağız, Yol Kadındır” başlıklı panel ve söyleşi dizilerine devam ediyor.

İstanbul’da yaşayan feminist ve sosyalist yazar Gülfer Akkaya, Ulm ve Münih’te Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) tarafından organize edilen söyleşilere katılacak. Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerinde çok sayıda panel ve söyleşiye katılan araştırmacı yazar, 17 Kasım Cuma günü saat 19.00’da Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde, 19 Kasım Pazar günü de saat 14.00’de, Münih Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde “Sır İçinde Sır Olmayacağız, Yol Kadındır” başlıklı söyleşiye katılacak.

Söyleşiden sonra yazar Gülfer Akkaya, kitaplarını da imzalayacak.

25 Kasım’a da değinecek

2014 yılında “Sır İçinde Sır Olanlar: Alevi Kadınlar” ve 2017 yılında “Yol Kadındır” adlı kitaplarını yayımlayan yazar Gülfer Akkaya, Alevi inancında kadının konumunun tarihsel kökenlerini ve güncel durumunu anlatacağı söyleşide, yazar bu tarihsel kökenlerle güncel durumu karşılaştıracak.

Yazar Akkaya, Alevi kadınların gündelik yaşamından dernek işleyişine, cemlerden temsiliyet meselelerine dek karşı karşıya kaldıkları durumu ve sorunları mercek altına alarak soruları cevaplayacak.

Söyleşide 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla da çarpıcı açıklamalarda bulunacak olan feminist yazar, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu tarafından bu yıl başlatılan ve gelecek yıl da devam edecek olan “Erkek egemenliğine karşı” adlı kampanyaya da konuşmasında yer verecek.

SYKP: Erkek Egemenliğine Karşı Kampanya

“Kapitalizme, Erkek Egemenliğine, Faşizme karşı kadınca direneceğiz!” başlığıyla geçtiğimiz Eylül ayında duyurulan kampanyada SYKP Avrupa Koordinasyonu, nüfusunun yarısını oluşturan kadınların farklı düzey ve biçimlerde de olsa dünyanın her yerinde baskı, şiddet, taciz ve sömürüye maruz kaldıklarını belirtirken, eşit özgür ve adil bir dünya kurma mücadelesinin kadınlar olmadan başarı kazanamayacağına dikkat çekiyor.

SYKP Avrupa Koordinasyonu kampanyayla ilgili açıklamasında, patriarkal ve kapitalist saldırıların, muhafazakarlığın sadece Erdoğan/AKP Türkiyesinde değil, Trump’tan Merkel’e, Theresa May’den Victor Orban’a ırkçılık, cinsiyetçilik ve yeni sağ popülizm gömleğiyle kadınların hayatını daha da çekilmez kıldığını vurguluyor.

Siyasal İslam’ın karanlık pençesini kendine ideoloji edinen Erdoğan ve AKP iktidarının Türkiye’de, IŞİD ve türevi cihadist örgütlerin, Suudi Arabistan, Katar, İran gibi kadın/LGBTİQ düşmanı iktidarların Ortadoğu’da erkek egemenliğin en vahşi biçimini uyguladıklarını belirten açıklamada SYKP, kadınların yaşamlarını kabusa çeviren bu politikalara karşı mücadelelerin ertelenemez olduğunu belirtiyor.

Kampanya boyunca kadınların mücadele gündemlerini ve deneyimlerini bilince çıkartacak eylem, etkinlik ve eğitimler düzenleyeceklerini belirten SYKP, Türkiye’de faşizmin kurumsallaşması, Avrupa’da sağcı-muhafazakar-rasist yükselişin önünün kesilmesi için kadın direniş perspektifleriyle mücadeleyi yükselteceklerini işaret ediyor.

SYKP Avrupa kadınların Türkiye’de, Avrupa’da ve tüm dünyada erkek egemenliğine, kapitalizme ve faşizme karşı duruşlarını, direnişlerini kendilerine örnek aldıklarını vurgulayarak, bütün sömürü ve tahakküm sistemlerine karşı kadınca direnmeyi önlerine hedef olarak koyduklarını da belirtiyor.

Önümüzdeki yılın Ocak başına kadar Avrupa’da bulunacak olan araştırmacı yazar Gülfer Akkaya’ya [email protected] mail adresinden ulaşılabiliyor.

   

 

 

 

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑