Emek

Published on Şubat 1st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Grev Çadırlarına Sığmıyan Coşku

Bugün öğleden sonra saatlerinde bir çok fabrikanın önüne çadırlar kurulmaya başlandı. Küçük fabrika, büyük fabrika demeden 24 saatlik grevler başladı.

Ali Çarman (Stuttgart)

Almanya’da otomobil endüstrisinin kalbi konumundaki Stuttgart ve çevresinde Metal işçilerini haklarını elde etmek için 24 saatlik grev eylemine başvurmaktalar.

Fabrikalardaki yüksek düzeydeki  sanayi ve üretliğin en üst sınırında karlarına karlar katanlar işçilere gelince bahanelerle işçilerin  haklarını savuşturmak istemekteler. Bugüne değin sendika ile işvren temsilcileri arasındaki görüşmelerin olumsuz gitmesi aslında grevlerin habercisi oldu.

Bugün öğleden sonra bir çok fabrikanın önüne çadırlar kurulmaya başlandı. Küçük fabrika, büyük fabrika demeden 24 saatlik grevler başladı.

Feuerbach Bosch işçileri büyük bir heyacanla akşam grev çadırlarını kurdular. Bir çadırda greve katılan işçilerin kayıt işlemleri, diğerinde havanın soğukluğu dikkate alınarak; çay-kahve-çorba dağıtılırken bir diğer oldukça büyük çadırda ise mitingleri aratmayan toplantılar gerçekleşti.

Sabah saat beşte fabrikanın önündeyiz. Kapılar tutulmuş, sendika bayraklarıyla süslenmiş bu işyerinde grev var pankartı kapıya asılmış. Kocaman bir pankarta ise yeni politikalar için ayaktayız yazılı.

Bir saat içinde çadır işçilerle doldu taştı. İşyeri temsilciliği başkanı konuşurken grev grev grev diye tempo tutuldu. Kadın, erkek, genç işçiler ellerinde dövüzlerle çadırın içinde fotoğraflar çekiliyor.

Verilen kısa bir aradan sonra saat dokuzda üçüncü toplantı (miting) başladı. Sendika adına yapılan konuşmalarda patronların adı her geçtiğinde yüzlerce işçi yuh sesleri ile tepki göstermekte.

İşçilerle sohbet ediyoruz. Hepsi coşkulu, hepsinin gözleri parlıyor. Biraz genç olanlar ilk defa greve çıkmanın heyacanını yüreğinde taşımakta. Bizim bölümde 90 kişi çalışmakta, 3 türk ile 2 alman arkadaş ikna çabamıza rağmen çıkmadı. Geri kalanlarımız güle oynaya dışarı çıktık diyor sendika temsilcisi bir işçi.

Sohbetimiz devam ederken çevremizde on kişilik Türkiye’li işçi grubu oluştu. Greve katılım çok yüksek olmasına rağmen işçiler fabrika dışına çıkmayanlara kızgın ama ikna etmekten başka bir şansımız yok demekteler.

Her TİS döneminde, ücretlerin arttırılması mücadelesinde esas olarak iki sınıf karşı karşıya gelip güç denemelerinde bulunmaktalar. Bu sürec işçiler arasında sınıf olma bilincinin, hakkın olanı isteme tutumu ve dayanışma duygusunun geliştiği dönemlerdir.

Her işçi eyleminde, her grevde bunlara tanık olmaktayız.

Bosch işçilerinin eylemi sonladırıldı bayrağı bu akşam bu kez Mercedes işçileri devr alacak.

 

Halit Sezgin (işyeri işçi temsilcisi)

Akşam çadırın içindeki coşkuyu görecektin. Uzun yıllardır temsilcilik yapmaktayım bu coşku görülmeye değer. Sendikamızın talepleri isabetli ve hakkımız olan istenmekte. En iyi dönemlerinde bulunan işverenler ise prokavatif açıklamalar yapmaktalar. Şimdilik 24 saatler grevler örgütlemekteyiz. Sendikamız gerek duyarsa uzun süreli grevlere de başvurabilir. Bizler dayatılanı kabul etmeyeceğiz. Umarım bu coşku ve kararlılık işverenler tarfında görülür.

Abidin-Enver-Ahmet (Bosch işçileri)

Yaklaşık iki aydır fabrikada işçiler TİS sürecini tartışmakta. Büyük çoğunluk sendikanın söylediklerinin arkasında durmasını istiyor. İki yıldır, dört yıldır çalıştıkları halde fest edilmeyen arkadaşlarımız var. Ancak işvren hala kısa süreliğine yeni işçiler almakta. Gençler arasında geleceğe güvensizlik duyulmakta. Eylem gücümüzü göstermede iyi bir arac. Bizim fabrikamızdaki değişik onlarca çalışma vardiyası birçok arkadışımızın sağlığını alt üst etti.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑