Fransa

Published on Nisan 5th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

“Gözaltılar derhal serbest bırakılsın”

4 Nisan sabahı Türkiye’nin birçok kentinde aralarında ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, ESP-MYK üyesi İlke Başak Baydar, PM üyesi Mustafa Naci Toper, Diyarbakır (Amed) İl Başkanı Ramazan Karakaya, Antep İl Başkanı Ayşe Esmer ve SGDF MYK üyesi Beren Atıcı’nın da bulunduğu çok sayıda sosyalist gözaltına alınması Paris’te yapılan bir eylemle protesto edildi.

AF (Paris)

ACTİT ve SKB’nin çağrısı üzerine Paris Saint Denis Kemer önünde akşam saat 18.00 de yapılan eylemde AKP faşizminin ve saray diktatörlüğünün devam eden saldırıları protesto edildi. Kürt Kültür Toplum Merkezi, ADKH, ODAK ve Dersim derneğinin katılarak destek verdiği eylemde ACTİT eş başkanı 7 Haziran’dan bu yana AKP saray diktatörlüğünün katliam ve saldırılarının devam ettiğini belirti ve Türkiye’nin açık bir ceza evine dönüştürüldüğüne vurgu yaptı. ACTİT Eş başkanı konuşmasında’’ AKP referandum süreci ile saldırılarını daha da artırdı. ESP ve SGDF’lilerin bunun en son örneğidir. Burada siper yoldaşlarımızla gözaltın alınan sosyalistlerin yalnız olmadığını ve dayanışma içinde bulunduğumu haykırıyoruz’’ dedi.

Eylemde Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu(AvEG-KON) sosyalistlere yönelik saldırıları protesto eden basın açıklaması okundu. Açıklamada’’ Ezilenlerin Sosyalist Partisi başta gelmek üzere, tüm toplumsal dinamiklere karşı estirilen bu faşist ablukaya karşı en iyi cevap sokaklarda direnişi büyütmekten geçmektedir.

Avrupa’da faaliyet yürüten kurumlarımız adına Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu olarak, ESP ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyor ve bu faşist saldırıyı protesto ediyoruz. Gözaltı terörünün hedefi olan ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve yoldaşlarının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz ‘’ denildi.

Faşizme verilecek en güzel yanıtın Referandumda HAYIR’lı bir sonucun çıkması olduğunu söyleyen AvEG-KON, tüm kamuoyunu ESP’ye yönelik bu faşist teröre karşı duyarlı olma, tepki verme çağırısı yaptı.

Eylemde SKB temsilcisi yaptığı konuşmada;’’  ESP ve SKM’ye yönelik gözaltı operasyonları politik İslamcı AKP’nin Erdoğan diktatörünün  “HAYIR”  çalışmalarını engelleme girişimidir. 16 Nisan referandumuna sayılı günler kala, diktatörlerin korkuları, telaşları büyüyor. Korkuları büyüdükçe saldırılarını artırdı. ESP ve SKM’ye yapılan bu saldırı, ESP ve SKM şahsında Hayır Cephesine karşı yapılmıştır.

Sosyalist Kadınlar Birliği( SKB) olarak, gözaltları kınıyoruz. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın.

Çiçek Otlu’nun da diktatöre dediği gibi ” Hayır diyenleri korkutamazsınız…”  Biz de SKB olarak,  Avrupa’da Hayır çığlığını yükseltmeye, diktatörlerin korkularını büyütmeye devam edeceğiz ‘’dedi.

AKP diktatörlüğünü protesto eden sloganların atıldığı eylemde’’ ESP-SKM- SGDF yalnız değildir’’, ‘ cezaevlerindeki işkencelere son’’,’’ Birlikte Hayır’’ sloganlarının yazılı olduğu dövizler taşındı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑