Emek

Published on Aralık 4th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Görgün: ‘Özelleştirme ve taşeron çalışma son bulmalı, sendikalaşmanın önü açılmalı’

4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde madencilik sektörünün durumuna ve her geçen gün artan iş cinayetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, özelleştirme ve taşeronlaştırmadan vazgeçilmesinin ve madencilik prensiplerine uygun bir çalışmanın hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurguladı.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları sonucunda madencilik sektöründe kuralsız, denetimsiz ve güvencesiz çalışma giderek yaygınlaştı. Son 1 yılda iş cinayetlerinde 84 madencinin yaşamını yitirdiği sektörde, işçi cinayetleri sonucu yaşanan ölümler hızla artarken, bugün 3 işçi daha Şırnak’taki kömür ocağında yaşanan metan gazı zehirlenmesinde yaşamını yitirdi.

Dünya Madencilik Günü’ne ilişkin konuştuğumuz Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen) Genel Başkanı Tayfun Görgün, madencilik sektörünün özel sektöre devredilmeye başlamasından ve taşeron çalışmanın yaygınlaşmasının ardından madencilik sektörünün çok kötü bir duruma geldiğini belirtirken, sektörün GSMH içindeki payının yüzde 2.5 seviyelerinden yüzde 1’lere kadar gerilediğine ve istihdam kapasitesinin daraldığına dikkat çekti. İşçi cinayetlerinin de her geçen gün arttığı sektörde 350 bin civarında olan maden işçisi sayısının günümüzde 190 binlere kadar düştüğünü kaydeden Görgün, yaşanan kazalarda ölümlerin yanında sakat kalan madencilerin sayısının da arttığını belirterek, “Ölümlerin yanında sakat kalan madencilerin sayısı çok daha fazla artmış durumda. Sektörün ne işçiye ne ülke ekonomisine ne istihdama hiçbir katkısı yok. Giderek madencilik prensiplerine aykırı bir madencilik yapıldığı için, her an hangi işçi cinayetiyle karşılaşacağımız belli değil. Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde dahi Şırnak’ta bir iş cinayeti daha yaşandı ve 3 işçi arkadaşımız daha hayatını kaybetti. Tüm bunlar gösteriyor ki özelleştirme ve taşeronlaştırmanın bir an önce kaldırılması ve vazgeçilmesi, madencilik prensiplerine ve kurallarına uygun bir madencilik yapılması gereklidir” dedi.

‘Havza madenciliğine geri dönülmeli’

Havza madenciliğinin terk edildiğini kaydeden Görgün, bugün bir havzada çeşitli taşeron şirketler aracılığıyla birbirinden kopuk çalışmalar yapıldığını belirterek, bu durumun gerek havzada verimli bir madencilik yapılabilmesi için gerekse de işçi cinayetleri açısından son derece düzensiz, tehlikeli bir ortam yarattığını ve durumun giderek kaygı verici bir hal aldığı ifade etti.

‘Sendikalaşmanın önü açılmalı, OHAL kaldırılmalı’

Madencilik prensiplerine uygun, denetimlerin layıkıyla yapıldığı bir çalışma düzeninin gerekliliğini vurgulayan Görgün, “Adeta yasaklanmış bulunan işçilerin sendikalaşmasının önü açılmalı ve tabi ki Türkiye’de herkesi kapsayan demokratik bir ortam sağlanmalı, OHAL kaldırılmalıdır” dedi.

‘Hükümet, işçileri kötü çalışma koşullarına razı ediyor’

Madencilik sektöründe yaratılan ortamın hem hükümet hem de sarı sendikaların katkısıyla işçiler için bir cehenneme dönüştüğünü belirten Görgün, hükümetin sendikalaşmayı engelleyemediği yerlerde sarı sendikaları devreye koyduğunu ve bu sendikalar eliyle de denetimsiz ve kuralsız madenciliği sağladığını kaydederek “Gerçekten hakkını savunmak isteyen demokratik sendikalara büyük bir baskı var. Maden işçileri tam anlamıyla sahipsiz bırakılmış durumdadır. Büyüyen işsizlik ve yoksulluk kıskacı altında da maden işçileri kötü çalışma koşullarına razı ediliyor” dedi.

‘Madencilerin öfkesi büyüyor’

Öte yandan bu duruma karşın maden işçileri içinde öfke ve memnuniyetsizliğin giderek arttığını aktaran Görgün, “Bu durumu böyle sürdüremeyecekler. Çok uzak olmayan bir zamanda madencilerin öfkesiyle karşılaşacaklar” dedi.

Kaynak: siyasihaber3.org

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑