Kadın

Published on Aralık 10th, 2016 | by Avrupa 5

0

Gönüllü öğretmenlik için köye giden 6 kadın cinsel saldırıya uğradı, mahkeme başkanı ‘ne işiniz vardı’ dedi

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı bir köye 35 öğrenciye ders vermek için giden altı gönüllü öğretmen dört erkeğin cinsel saldırısına uğradı. Mahkeme başkanı, davanın ilk duruşmasında öğretmenlere “Sizin orada ne işiniz vardı” diye sordu.

Habertürk’ten Melis Apaydın İde’nin haberine göre, S.C. (39), İ.P. (26), B.D. (26), E.Ş. (40), F.Ö. (66) ve B.Ö. (26) adlı altı gönüllü öğretmen, 2015 yılının eylül ayında Karabağlar’a bağlı bir köyde yaşayan çocukların eğitimlerine destek olmak için gönüllü olarak çalışmaya karar verdi. Haftanın belirli günlerinde köyün çocuklarıyla bir araya gelen altı kadın öğretmen; matematik, Türkçe ve İngilizce dersleri veriyordu.

Saldırı köyün kadınlarından T.D.’nin, geçtiğimiz mayıs ayında öğretmenleri yemeğe çağırdığı gün gerçekleşti.

Bir kişiyi gözcü bırakıp kapıyı zorlamışlar

Akşam yemeğinin ardından öğrenci ve velilerle görüşen altı öğretmen, geceyi geçirmek üzere T.D.’ye ait konteyner eve giderken, köy meydanında araç içinde alkol alan Y.I. (48), M.A. (36), M.B. (23) ve A.Ç. (18) isimli erkeklerin ıslık ve sözlü tacizleriyle karşılaştı. Kadınlar yanıt vermeden T.D. ile birlikte eve gitti.

Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde üç erkek bir kişiyi gözcü olarak bırakıp evin kapısını yumruklamaya başladı. Erkekler aynı zamanda kadınların ayakkabılarını kaçamasınlar diye uçurumdan atıp araçların lastiklerini de indirdi. Saldırganlar, ev sahibi T.D.’nin erkek kardeşi H.Y.’nin evin önüne gelmesiyle kaçtı.

Mahkeme başkanı: Sizin orada ne işiniz vardı?

Altı öğretmen, çocuklara eğitim vermek için geldikleri köyde kendilerine saldıran dört saldırgandan şikayetçi oldu.

Saldırganlar önce suçlamaları kabul etmese de dışarıda gözcü olarak bekleyen kişi eve kadınlara tecavüz etmek için geldiklerini itiraf etti.

İzmir 7’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde saldırganlar hakkında, ‘mala zarar verme ve cinsel taciz’ suçundan toplam 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ancak öğretmenler ikinci şoku mahkeme sırasında yaşadı. Emekli matematik öğretmeni 66 yaşındaki F.Ö., mahkeme başkanının kendilerine “Sizin orada ne işiniz vardı?” diye sorduğunu belirterek, şunları söyledi: “Davanın ilk duruşması 13 Ekim’deydi. İkinci duruşma hâkimin sağlık problemi nedeniyle şubata ertelendi. İlk duruşmada hâkimin olayı basit bir laf atma olarak görmesi, ‘Sizin orada ne işiniz vardı?’ şeklinde yaklaşması bizi çok üzdü. O kapıyı açabilselerdi, ev sahibimizin kardeşi o anda gelmeseydi çok daha kötü şeyler olabilirdi. Zanlılardan birinin burs vermek istediğimiz bir öğrencinin babası olması bizi çok sarstı. Çocuklarımız için yapacağımız çok şey vardı. Maalesef yapamadık.”

F.Ö., yedi ay geçmesine rağmen şoku hala anlatamadıklarını kaydetti.

‘Bunlar köyün yüz karası’

Tutuksuz olarak yargılanan zanlıların köyün erkekleri tarafından darp edildiğini belirten konteyner evin sahibi T.D. de şöyle konuştu:  “Bunlar köyümüzün yüz karası. Çocuklarımıza eğitim vermek için gelen öğretmenlere yapılanları bu köy affetmez. Onları artık burada barındırmayız. Hâlâ aileleri köyde yaşıyor. Kendileri de gizlenerek evlerine gelip gidiyor. Bu kişilerin bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Öğretmenlerimize her türlü desteği vermeye hazırız.”

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑