Spor

Published on Temmuz 6th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Amerikalı yüzücüyü photoshop’la Türk yaptı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın üzerine ‘Güçlü Türkiye için’ yazılı  afişlerde Amerikalı yüzücü Dana Vollmer’ın bonesine montajla Türk Bayrağı eklenmiş fotoğrafı kullanıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İstanbul Üsküdar’da bulunan Burhan Felek Kapalı Yüzme Havuzu’na asılan afişlerde büyük bir skandala imza atıldı. Afişlerde Amerikalı ünlü yüzücü Dana Vollmer’ın fotoğrafı kullanıldı. Vollmer’ın bonesindeki ABD Bayrağı’nın fotomontajla Türk Bayrağı ile değiştirilmiş olduğu göze çarptı. Hem binanın girişinde hem de havuzun bulunduğu bölüme asılan afişin üzerinde ‘Güçlü Türkiye için’ sloganı kullanıldı.

Neden Türkiyeli sporcu değil?

Bu duruma sporseverler tepki gösterdi. Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda kısa süre önce madalya almış sporcular ile olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden yüzücülerin kullanılmaması eleştirildi. Bu durumun hem gençlere kötü örnek teşkil ettiğini hem de sporun ruhuna aykırı olduğunu dile getiren sporseverler, “Böyle bir sahtekarlığa ne gerek vardı? Türkiye’de de başarılı yüzücüler var onlar kullanılabilirdi” dedi.

Adı silinmemiş

Kullanılan montajlı görüntüde bayrak değiştirilirken, sporcunun bonesindeki ismin silinmemiş olması dikkat çekti. 2 dünya rekoru kıran Vollmer’ın (29) olimpiyat şampiyonlukları dahil 19 altın, 8 gümüş ve 5 bronz madalyası var.

 

 

 

Kaynak: Zaman Hollanda


About the AuthorBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑