Almanya

Published on Nisan 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Gazetecilik suç değildir, ETHA emekçilerine özgürlük!

Türkiye’de gazetecilik yaptığı için, yargılanan, 8 ay tutuklu kalan, 22 yılla yargılanan Ulm’lü gazeteci Meşale Tolu’ya özgürlük, tüm tutuklu gazetecilere özgürlük isteyen komite 35. defa , Ulm Münster Katedrali önünde biraraya gelerek, dayanışma mitingi düzenlendiler.

AF (Ulm)
Bu haftaki dayanışma mitinge Tolu’nunda çalıştığı ETHA (Etkin Haber Ajansı) editörü Semiha Şahin, Muhabir Pınar Gayip ve Almanya muhabiri Adil Demirci’nin istanbul’da evlerinin basılarak gözaltına alınmaları protesto edildi.

Gazetecilik suç değildir diyen Meşale Tolu’ya özgürlük komite sözcüsü, daha henüz Tolu’yu yargılaması sürerken, Tolu’nu çalıştığı ETHA’ya yönelik polis terörü ile editörü ve muhabirleri gözaltına alınmıştır diyen sözcü, Editör Semiha Şahin’in Tolu’ya özgürlük konserine katılarak, gazeteciliğin suç olmadığını fakat Türkiye’de yarın kendisininde tutuklanmamasının garantisi olmadığını dediğini aktardı. Türkiye’ye tatil için bulunan Alman vatandaşı, sosyal bilimci etha muhabiri Adil Demirci’ninde kaldığı evin polis tarafından basılarak, hiçbir bilgi verilmeden gözaltına alınmıştır, diyen komite sözcüsü, Alman Kamuoyuna ve devletine çağrı yaparak, Gazeteciliğin suç olmadığını her yerde söyleyeceğiz, Diktatörlerin gazetecileri tutuklamasına izin vermeyeceğiz derken, ETHA emekçisi gazetecilerin derhal serbest bırakılması için Alman Hükümetine çağrıda bulundu.
Tolu’nun öğretmenleri, Ailesi ve dostlarının katıldığı etkinliğe, ADHF, AGİF, HDK-Ulm ve MLPD kurum ve partileri katılarak destek sundu.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑