İnsan Hakları

Published on Şubat 22nd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Gazeteci Hilmi Toy’a Özgürlük

15 Haziran 2016’dan bu yana Silivri Hapishanesi’nde bulunan gazeteci ve sendikacı Hilmi Toy için Stuttgart’ta “Özgürlük” etkinliği geçekleştirildi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Türkiye’de basına ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar protesto edilmeye devam ediyor. Gazeteci örgütleri, af örgütü, demokratik kurumlar sık sık açıklama ve eylemler gerçekleştirerek kamuoyunun dikkatini bu sorruna çekmeye çalışmaktalar.
Almanya Göçmen İşçiler Fedarasyonu (AGİF) Stuttgart şehir merkezinde yaptığı basın açıklamasıyla gazeteci ve sendikacı olan Hilmi Toy’a özgürlük talep etti.
AGİF adına yapılan konuşmada; Türkiye cezaevlerinde sayısız gazeteci ve insan hakları savunucusu sudan bahanelerle tutuklu bulunmakta. Hilmi Toy arkadaşımızda bunlardan birisidir. Halkın haber alma hakkı önündeki engeller kaldırılmalı ve bütün gazeteciler serbest bırakılmalı denildi.
Türkiye’de basına ve gazetecilere yönelik saldırı hep varolmuştur. Ancak son birkaç yıldaki gelişmeler had safhaya vardı. Mevcut iktidar en sırada bir eleştiri karşısında saldırganlaşmakta, gerçeklerin halk tarafında öğrenilmesinde korkmaktadır.
Sürgündeki gazetecilerden Necati Abay ise konuşmasında; Hilmi Toy 15 Haziran 2016 dan bu yana tutsak edilmiş durumda. Hilmi Toy’un yaşamının önemli bir bölümü Stuttgart’ta geçti. Burada demokratik eylemlere katılan ve haberini yapan Hilmi Toy kamuoyu tarafında bilinen bir isim. Gazetecilerle dayanışma eylemleri devam edecek dedi.
Almanca yapılan basın açıklaması konuşmalarında sonra, Gazetecilere özgürlük
Yaşasın Uluslararası dayanışma sloganları ile eylem sonlandırıldı. Eyleme, Edi Bese Stuttgart Platformu bileşenleri de destek verdi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑