Almanya

Published on Aralık 6th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

“G20 baskısına karşı! – Polis devletinin foyasını ortaya çıkar!”

“G20 baskısına karşı! Polis devletinin foyasını ortaya çıkar ve mücadele et!” başlığı altında 5 Aralık’ta Stuttgart’ta dün bir miting düzenlendi. Dün, Almanya’nın çeşitli şehirlerinde yaklaşık 500 polisin katılımı ile 24 yerde evlere baskınlar düzenlenmişti.

AF / Gül GÜZEL (Stuttgart)

G20 baskısına karşı! Polisdevletinin foyasını ortaya çıkar ve mücadele et! Başlığı altında 5 Aralık’ta Stuttgartta nir miting düzenlendi. Çünkü aynı gün, Almanya’nın çeşitli şehirlerinde yaklaşık 500 polisin katılımı ile 24 yerde evlere baskınlar düzenlendi.  Bu baskınların sebebi ise Temmuz 2017 başlarında  Hamburg şehrindeki toplanan G20 Zirvesini protesto etmek için eyleme katılan eylemciler ile polis arasında çıkan orantısız şiddet. Bu yüzden Stuttgart’ta da 2 ev baskını düzenlendi. Bu evlerden biri de her zaman polis hedefi halinde olan Sol örgütlerin merkezi olan ‘’Lilo- Herrmann- Haus’’du.

Stuttgart şehri ve çevresindeki Sol görüşlü gruplar tarafından,  Lilo-Herrmann- Haus’ın 5 Aralık’ta, polis tarafından basılmasını protesto etmek için, miting düzenledi. Aynı gün yapılan çağrı ile saat 18- 19 arası Stuttgart Rotebühlplatz meydanında mitinge, 100’den fazla kişinin bu kadar kısa süre içinde yapılan çağrı üzerine katılması, oldukça memnun ediciydi. Açılan pankartlarla G20 Zirvesi- Global Kapitalizm protesto edilerek, ‘Birimize yapılan baskı, Hepimize yapılmıştır!’ denildi. Aynı şekilde miting boyunca konuya dair el ilanları kent sakinlerine dağıtıldı. Mitinge katılan çeşitli Sol görüşlü gruplarından Stuttgart Die Linke yönetimi, Linksjugend Solid, Ver.di Gençliği Stuttgart, ATTAC Stuttgart ve Arbeitskreis Solidarität yaptıkları konuşmalarla  ‘’İnsanları sürekli yokluğa sürükleyen, savaş ve umutsuzluğu üreten Global Kapitalizme karşı mücadele etmek kaçınılmaz bir durum haline geldi. Global kapitalizme karşı verdiğimiz bu mücadeleyi bütün Federal Devlet polisi dahi bu karşıt mücadeleyi, direnmeyi durduramıyacak. Onun için, bu baskılara karşı güç birliği ile direneceğiz ve biz kazanacağız’’ denildi.

Mitingin sona ermesinden sonra sloganları (Yaşasın evrensel dayanışma!) ve pankartlarıyla Königstrasse’den ana istasyona doğru yürüyüşe geçen eylemciler oluşturulan polis güçleri barikatına takıldı. Yapılan bu müdahale sonucu eylemciler yürüyüşlerini şiddete meydan vermeden sonlandırdılar.

Hamburg şehrinde  yapılan G20 zirvesini protesto etmek için, 7 Temmuz’daki bir yürüyüş yapılmıştı. Bu yürüyüşte sabahın erken saatlerinde endüstri bölgesi olan Rondenbarg semtinde polis ile eylemciler arasında çıkan kavga sonucu 14 eylemci ağır yaralanmış, bir çok eylemci gözaltına alınıp, bir çok eylemci de aylar boyunca tutuklu kalmıştı.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑