Kültür Sanat

Published on Ocak 8th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Füsun Erdoğan’dan yeni kitap: İkizim Yeşil Erik Dalı

Yeni yılın ilk kitabı “İkizim Yeşil Erik Dalı” bugün raflarda yerini aldı. Kitap, yazarın 8 yıllık tutukluluğu sırasında sevgilisine yazdığı 44 mektubunu içeriyor.

AF Haber Merkezi

İkizim Yeşil Erik Dalı, Gazeteci-Yazar Füsun Erdoğan’ın tutukluluğu sırasında sevgilisine yazdığı 44 mektubunu içeriyor. Kitap bugün raflarda yerini aldı.

Önsözünü Bianet’ten Gazeteci-Yazar Nadire Mater’in yazdı. Ayrıca Gazeteci-Yazar Gökçer Tahincioğlu’nun,Milliyet gazetesindeki köşesinde kaleme aldığı Füsun Erdoğan’ın tutuklanma hikayesini içeren yazısıyla birlikte kitabımız okurlarla buluşmak üzere, bugün, 8 Ocak Pazartesi günü dağıtıma girdi…

Arka kapak Yazısı:

Sevgiliden uzak düşmek, ona olan özlemi dile getirmek her zaman için zordur. Bu ayrı düşmeler ve özlemler demir parmaklıklar ardında olunca ve buna birde sevgiliye ulaşamamanın, ondan haber alamamanın endişesi eklenince hasret çığ gibi büyür, duvarların ardına sızmak üzere kağıtlara dökülür. Kadın Önderleşmesinde Roza Lüksemburg kitabının yazarı Füsun Erdoğan, tutuklu bulunduğu, hapishaneden “İkizim yeşil erik dalı” diyerek başlayıp yazdığı, ama sevgiliye gönderemediği özlem dolu mektuplarını bizlerle paylaşarak, aşkın tutsaklık karşısında direnişine tanık olmamızı sağlıyor.

“Yıldızlara anlatılan öyküler, okunmayacağı bilinerek yazılmış mektuplar, nasılsa karanlıktaki bir kulağa fısıldanmış, cezaevine gizli saklı birilerinin cebinde sokulan, kaçak sevgilinin gönderdiği gül, cezaevini aşkla donatmıştı. Demek ki tek bir gül, bu yüzyılda bile, aşkı ve umudu hâlâ var edebiliyordu. Görülecek günler de vardı, aşk da umut da.” (Gökçer Tahincioğlu)

Editör: Aysel Sarıpınar
Kapak Tasarımı: Savaş Çekiç
İç Sayfa Tasarımı: Ulaş Dalkıran
Düzelti: Nuran Ataç

Kitap hakkında Alan Sermiyan’ın yazdıkları:

“İkizim Yeşil Erik Dalı”, Gazeteci-Yazar Füsun Erdoğan’ın tutukluluğu sırasında sevgilisine yazdığı ve fakat polis tarafından arandığı için kaçak yaşamak zorunda kalan sevgilisine gönderemediği 44 mektubunu içeriyor. Önsözünü  Bianet’ten Nadire Mater’in yazdığı kitap aslında bir dönemin siyasi atmosferine de ışık tutuyor. Füsun Erdoğan cezaevlerindeki hak ihlallerini ve hükümlülerin durumunu anlatmada aslında çok bereketli bir yazar. Bianet başta olmak üzere bir çok gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlandı.

Erdoğan, yayınlanan ikinci kitabında cezaevinden sevgilisine yazdığı mektuplara yer vermiş. O mektuplar ki sevgiliye ulaşmamış aşk, özlem ve mücadeleyi anlatan mektuplardı.

Mektupları, Gazeteci-Yazar Gökçer Tahincioğlu, Milliyet gazetesindeki köşesinde şöyle anlatıyor: Sevgiliden uzak düşmek, ona olan özlemi dile getirmek her zaman için zordur. Bu ayrı düşmeler ve özlemler demir parmaklıklar ardında olunca ve buna birde sevgiliye ulaşamamanın, ondan haber alamamanın endişesi eklenince hasret çığ gibi büyür, duvarların ardına sızmak üzere kağıtlara dökülür. Kadın Önderleşmesinde Roza Lüksemburg kitabının yazarı Füsun Erdoğan, tutuklu bulunduğu, hapishaneden “İkizim yeşil erik dalı” diyerek başlayıp  yazdığı, ama sevgiliye gönderemediği özlem dolu mektuplarını bizlerle paylaşarak, aşkın tutsaklık karşısında direnişine tanık olmamızı sağlıyor.

            “Yıldızlara anlatılan öyküler, okunmayacağı bilinerek yazılmış mektuplar, nasılsa karanlıktaki bir kulağa fısıldanmış, cezaevine gizli saklı birilerinin cebinde sokulan, kaçak sevgilinin gönderdiği gül, cezaevini aşkla donatmıştı. Demek ki tek bir gül, bu yüzyılda bile, aşkı ve umudu hâlâ var edebiliyordu. Görülecek günler de vardı, aşk da umut da.”

Kitap 8 Ocak Pazartesi kitapçılarda Dersim Yayınlarından raflarda yerini alacak. Olur ya sizde bir kadın tutsağın duygularını, direnişini, özlemlerini merak ederseniz okuyasınız diye…

İyi ki yazdın Füsun ve iyi ki hafızalarımızı tazeledin..

Füsun Erdoğan Kimdir

4 Eylül 1960 doğumlu olan Füsun Erdoğan, 1979’da AKA Ajans’ta gazeteciliğe başladı. 1982’de Hollanda’ya yerleşti. Dil eğitiminin ardından başladığı üniversite eğitimini yarım bırakarak Türkiye’ye döndü. 1989-1995 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde editörlük yaptı, yazıları yayımlandı. 1995 yılında İstanbul Özgür Radyo kurucuları arasında yer aldı.Tutuklandığı 12 Eylül 2006 tarihine kadar aynı radyoda Genel Yayın Koordinatörlüğü görevini yürüttü.

Sekiz yıl tutuklu kaldı. Yargılama sonunda iyi hal indirimi uygulanmış haliyle, müebbet hapis, 789 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. 8 mayıs 2014’de tahliye oldu. Ekim 2014’de yurtdışına çıktı.

1997 yılında başlayan Bağımsız İletişim Ağı (BİA)’da Proje Yürütme Kurulu’nda, BİA2 projesinin Danışma Kurulu’nda yer aldı. 2011 Mart’ından itibaren tutukluluğu sürecinde BİANET için “Görülmüştür” damgalı, hapishane güncel yazıları yazmaya başladı. 2013 yılında Belge Yayınları’ndan Kadın Önderleşmesinde RosaLüksemburg isimli kitabı yayınlandı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin düzenlediği 2009 Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2013 Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü.

Kasım 2014’ten bu yana Bianet.org’daki yazılarını, “Dışarıdan Mektuplar” adıyla sürdürmektedir. Mart 2015’ten itibaren de Avrupa’da yayınlanan Yeni Özgür Politika gazetesinde yazıyor, Med Nuçe tv, News Channel tv’de çalıştı, Medya Haber tv’de program yapıyor.

Yazar, Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeliğini de sürdürüyor. HDK-A’nın Basın-Yayın Komisyonu’nda da yer alan Füsun Erdoğan, Cezaevlerinde bulunan tutsaklarla dayanışma ve Kadın Kurtuluş Mücadelesinde de aktif olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Not: Kitabı Avrupa’da internet üzerinden direk yayınevinden ve yazarla düzenlenecek olan söyleşi etkinliklerinden edinebilirsiniz.

Tutsak Füsun Erdoğan’ın oğlunu görebilme, ona sarılabilme sevinci…

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑