Fransa

Published on Mart 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Fransız, Colombiya ve Türkiyeli Devrimciler bir dostunu kaybetti

Yaşamı boyunca hep sade yaşayan Redro Alvarez geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

1938’de Kolombiya Belen’de doğan Pedro Alvarez, üniversite okumak için gittiği Şili’de devrimci düşüncelerle tanışır ve dine sırtını döner. Kolombiya’ya döndükten sonra felsefe okumaya devam eder. Daha sonra Paris’te Fransızca dersleri almaya başlar.
1964 yılında Fransa’ya gelen Pedro hayat arkadaşı ve dava yoldaşı Odile Lagoutte ile tanışır. Mayıs 68 Hareketinde Odile ile birlikte yer alır ve politik yaşamlarını şekillendirir.
1971 yılında Kolombiya’da kısa süre kaldıktan sonra tekrar Fransa’ya döner. Fransa’nın kuzeyine yerleşir, Komünist Mücadele Birliği (Union de Lutte Comuniste) ile birlikte sınıf mücadelesinde yer alırlar.
Roubaix şehrinde küçük bir ev satın aldıktan sonra burayı Maxime Gorki Merkez’i haline getirirler, bölge kütüphanesine dönüştürürler ve burası artık politik çalışmanın merkezi haline gelir. Çocuk ve gençlere yönelik birçok faaliyet Maxime Gorki Merkezinde yapılır. Öyle ki oraya sürekli gelen bir çocuk Pedro’ya Mösyö Maxime der.
Pedro sürekli olarak örgütlülük arayışı içinde olur. Her eylemde onu görmek mümkündür. Pratiğinin yanı sıra teorik çalışmalarda yaptı. Marx’ın Kapital’i üzerine çalışmalar yaptı, bu konuda uzmanlaşmak istiyordu. Pedro Marxizmi ileri taşımak için bir üniversite ve atölye çalışmasının gerekli olduğunu düşünüyordu. Başta kendi çocukları ve Türkiyeli Göçmenler Kültür Derneği (ACTİT) olmak üzere birçok yerde gençlere Maksizm dersleri verdi.
Tüm göçmen derneklerini kendi kurumu gibi gördü. Yaşama gözlerini kapatmadan bir hafta önce gördüğü kanser tedavisine rağmen PKK gerillası Kemal Akyol’un taziyesi boyunca Kürdistanlı dostlarıyla birlikte oldu. Genç gerillaya gözleri ışıldayarak baktı. Yüreği Afrin halkıyla atıyordu. Ama Kürtlerin Afrin’de kazanacağına inancı tamdı.
8 Mart günü ailesi, bir grup yoldaşı ve ACTİT’li dostlarıyla morgda son vedası yapıldı. Daha sonra Cramaterium’da yapılan anmada ailesi ve yoldaşları boğazları düğüm düğüm Pedro’yu anlattılar. Ondan öğrenmeye devam edeceklerini vurguladıkları anmada Pedro’nun tabutuna torunları çiçek, balon ve ağaçlar çizdi.
Pedro’ya yapılan son vedadan sonra naaşı yakıldı ve külleri tüm hayatı boyunca büyük bir aşk beslediği yoldaşı Odile’e birleştirildi.
Göçmen gençler, kâğıtsızlar, Kolombiya ve Fransız devrimcileri Pedro’yu unutmayacak.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑