Fransa

Published on Eylül 12th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da yüzbinler hakları için sokağa indi

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron döneminde gerçekleştirilen ilk büyük eylem nedeniyle on binler sokağa indi.

AF (Paris)

Hükümetin gerçekleştirmeyi planladığı yeni çalışma yasasına karşı ülkenin çeşitli kentlerinde büyük eylemler yapıldı. CGT. Fransa genelinde 400 bin kişinin katıldığını eylemleri büyük başarı olarak nitelendirdi.
Fransa’da hükümetin Çalışma Yasası’nda var olan birçok hakkı gasp etme girişimine karşı CGT’nin çağrısı ile yüz binlerce kişi sokağa çıktı. 180 ni aşkın kentte eylemler oldu.
Çalışma Yasası’nda ‘reform’ adı altında kararnamelerle yapılacak değişikliklere karşı eylemler nedeniyle birçok kentte toplu taşıma hizmetlerinde aksamalar yaşandı. Şehirlerarası trenlerin yanı sıra bazı havayolları şirketlerinin seferlerinde de iptaller meydana geldi.
Eylemlere katılanlar ‘sosyal haklara devlet darbesine hayır’ başlıklı bildirilerden dağıtırken, atılan sloganlarda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve liberal hükümetinin politikalarına karşı tepkiler dile getirildi.
Genel Emek Konfederasyonunun çağrısıyla (CGT) Paris’te yeraltı treni çalışanlarının yaptığı grevler nedeniyle bazı hatlarda önemli aksamalar yaşandı.
Kamyon şoförleri ise Paris’in önemli caddelerinden Champs–Élysées’yi kapatarak trafik akışını engelledi. Paris’te çevre yollarda yapılan blokaj eylemleri nedeni ile trafik kilitlendi.
En büyük eylemin yapıldığı Paris’te 60 bin kişi Macron’un ve yeni iş yasasını protesto etti. Bastille Meydanı’ndan hareket eden kortej atığı sloganlar eşliğinde İtalya Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Fransa’nın en güçlü işçi sendikası konfederasyonu CGT’nin Genel Sekreteri Philippe Martinez, “Bu yasaya karşı gücümüzü göstereceğiz” dedi.
Eylemde yer alan devrimciler ve anarşistler ile polis arasında çatıma yaşandı. Polis gaz ve tazyikli su ile saldırıda bulunurken eylemciler taş ve sopalarla yanıt verdi. Yaşanan çatışmalarda en az üç kişi gözaltına alındı. Eylemlere çalışanların yanı sıra lise ve üniversite öğrencileri güçlü bir katılım gösterdi.
Ülkenin diğer büyük kentlerinden Marsilya’da da sendikalara göre 60 bin kişi gösteri düzenlerken, Toulouse’da 10 bini aşkın kişi eylemdeydi. Rennes, Bordeaux, Le Havre, Nice, Strasbourg, Lyon gibi kentlerde de sayıları binler ile 10 bin arasında kişi sokaklara indi. Nantes kentinde eyleme 15 bin kişi katıldı. Lyon’da polis yürüyüş yapan eylemcilere saldırdı.
Hükümete sert muhalefet eden sol parti “France Insoumise ”in lideri Jean Luc Mélenchon da seçim bölgesi Marsilya’daki gösterilere katıldı. Mélenchon, “Macron, buranın İngiltere değil Fransa olduğunu görecek. Fransızlar vahşi liberalizmi istemiyorlar. Çalışma Yasası’nın her sayfası mücadeleyle yazılmıştır. Bu hakların hiçbiri bize verilmedi, hepsi bedel ödenerek alındı. Bu yasaya sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.
Fransa’nın en güçlü işçi sendikası konfederasyonu CGT 21 Eylül’de, France Insoumise partisi de 23 Eylül’de yeniden sokağa çıkarak ülke genelinde yasayı protesto eden gösteriler düzenleyecek.

 

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑