Kadın

Published on Kasım 25th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

Fransa’da kadına yönelik şiddete ve cinsiyetçiliğe karşı on binler eylem yaptı.Ülke genelinde 50 kente yapılan eylemlere 80 bin kişi katılırken en büyük eylem Paris’te yapıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Fransa’da da yankı bulan “Ben de” (MeToo) kampanyasının ardından, 70 kadın örgütünün oluşturduğu ”Nous toutes” (Hepimiz) İnisiyatifi, öncülüğünde Paris’te alanlara çıkan 30 bine yakın kadın, ”kadına yönelik cinsel ve cinsiyetçi şiddete karşı”yürüdü.

Opera Meydanı’nda buluşan kadınlar Republique Meydanı’a kadar yürüdü. Eyleme CGT, Anti Kapitalistler, Fransa Komünist Partisi , Göçmen Kadın Örgütleri,tanınmış sinema oyuncuları, gazeteciler,siyasetçiler ve yazarlarda katıldı.

Yürüyüş korteji baştan aşağı mor renklere bürünürken bazı eylemciler sarı yelekleri ile katıldı. Taşınan pankart ve dövizlerde ” kadına yönelik şiddete son”, ”Hayır hayırdır”,” Kadın sünetine son”,” zoraki evliliklere son”,” taceavüzün tek sebebi tecavüzcüdür”,” Artık susmayacağız”,”Şiddete karşı özsavunma” , “kırılgan erkekliğiniz için üzgünüm”, “Eteklerimiz kısa, fikirlerimiz değil!” vb kadına yönelik şiddete dikat çeken sloganlar yazıldı.Ayrca eylemde dantelli külotlar taşınarak ”tecavüze külot gerekçe degildir ”sloganları yazıldı.

Yürüyüş boyunca ”Feministler ırkçı degildir” sloganı atılarak ırkçığı maruz kalmış kadınlarla dayanışmada olduklarını ifade eden sloganlar atıldı ve konuşmalar yapıldı..Ata-erkiliğe karşı sloganların yanısıra ”Feministler Transtır” denilerek homofobiye karşı tavır alındı.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ise yürüyüşe ”Hayır hayır demekti,Şiddete karşı özsavunma ” sloganın yazılı olduğu pankart döviz ve bayrakları ile yürüdü

Yürüyüşte, Paris’te katledilen PKK’nin kurucu kadrolarından Sakine Cansız, KNK üyesi Fidan Doğan ve Leyla Şaylamez’in dev posterlerini taşıyan Kürt kadınları ise sık sık “Jin, Jiyan Azadî” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Republique Meydanında yapılan konuşmalarda ise dünyanın birçok yerinde gün geçtikçe kadına yönelik artan şiddete ve yükselen mücadeleye dikkat çekildi.

Fransa’da her yıl en az 220 bin kadının cinsel şiddete maruz kalıyor. Her gün 250 kadının tecavüze uğruyor ve her 3 günde 1 kadın ise cinsel şiddet sonucu hayatını kaybediyor.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑