Fransa

Published on Nisan 25th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da faşistler sınır kontrolünde

Fransa’da yeni iltica ve göç yasa tasarısı, tepkilere rağmen Ulusal Meclis’te kabul edildi. Yeni düzenlemeyle ilticayla ilgili yasal düzenlemeler sertleştiriliyor. Sol görüşlü partiler “insanlık dışı”, Irkçılar ise yetersiz buldu. Fransız faşistler sınır kontrollerinin denetimine el koydu.

AF (Paris)
Fransa’da yeni iltica ve göç yasa tasarısı, tepkilere rağmen Ulusal Meclis’te kabul edildi. Yeni düzenlemeyle ilticayla ilgili yasal düzenlemeler sertleştiriliyor. Sol görüşlü partiler “insanlık dışı”, Irkçılar ise yetersiz buldu. Fransız faşistler sınır kontrollerinin denetimine el koydu.
Tartışmalı yasa tasarısı, 60 saatten uzun süren görüşmelerin ardından oylamaya sunuldu. 139’a karşı 228 oyla kabul edildi. Oylamada 24 milletvekili çekimser kaldı.
Yeni düzenlemeyle, Fransa’ya iltica koşulları daha da zorlaştı. Önceden 120 gün olan başvuru süresi, 90 güne düşürüldü.
Başvurular artık 11 ayda değil, en geç altı ay içinde sonuçlandırılması öngörülüyor. Başvuruları reddedilenlerin ise itiraz süresi kısaltılıyor.
Yasa tasarısı, sınır dışı edileceklerin gözaltında tutulma süresini de 45 günden 90 güne çıkartıyor. Üstelik yasa dışı yollardan ülkeye girenler için, bir yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.
Muhalefet partilerinin tepkilerine rağmen tasarının haziran ayında Senato’da görüşülmesi bekleniyor.
Fransa’da ırkçılar ve göçmen karşıtı faaliyetleriyle bilinen “Generation Identitaire” adlı grubun üyeleri, Fransız Alplerinde sığınmacılara karşı helikopter ve insansız hava aracıyla (İHA) “sınır kapatma” eylemi düzenledi.
İki helikopter ve çok sayıda İHA ile düzenlenen ve “Alplerde Avrupa’yı Savunmak” adı verilen eyleme Almanya, İtalya, Avusturya ve Danimarka’dan gelen faşistler de katıldı.
30 bin Euro ya mal olduğu belirtilen eylemde göstericiler, sığınmacıların geçiş noktasına üzerinde “Sınır kapalı. Avrupa sizin eviniz değil. Ülkenize geri dönün” yazılı dev bir pankart astı. Fransız polisi eyleme müdahale etmedi.
Eylem mecliste tartışmalara neden oldu
Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Başkanı Jean-Luc Melenchon, yüzlerce kişinin yasa dışı bir şekilde Fransa sınırını koruma görevi üstlendiğini kaydederek “Bayan Le Pen’in arkadaşları, karın içindeki garibanları geri püskürterek sınır sorununu çözeceklerini sanıyorlar.” dedi.
Genel Kurul salonunda bazı milletvekilleri, güvenlik görevlilerinin göstericilere müdahale etmemesini eleştirerek eylemin sığınmacıların hayatını tehlikeye soktuğunu savundu.
Sol Parti Genel Sekreteri Laurence Pache, İçişleri Bakanı Gerard Collomb’a hitaben “Göçmenlerin avlanmasına rıza gösterildiğini” söyledi.
Eski Sağlık Bakanı Laurence Rossignol, “Alp Dağlarında göçmenleri durdurmak için milis güçlerin devreye sokulduğunu” kaydederek hükümeti eleştirdi. Senatör Nathalie Goulet de uygulamanın yakışıksız ve kabul edilemez olduğunu belirtti

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑