Emek

Published on Ekim 10th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa’da bugün memurlar grevde

Fransa’da memurlar büyük greve gidiyor. 10 yıl sonra ilk kez 9 memur sendikasını (CGT, CFDT, FO, UNSA, FSU, Solidaires, CFE-CGC, CFTC ve FA) bir araya getiren grevler nedeniyle resmi daireler, hastaneler ve havaalanlarında aksaklıkların yaşanabileceği kaydedildi. Ayrıca ülke genelinde öğretmenlere de greve katılma çağrısı yapıldı. Grevden trenlerin ise etkilenmeyeceği bildirildi.

AF (Paris)

Fransa Memur Sendikaları Ortak Platformundan yapılan açıklamada, söz konusu reform paketindeki 200 bin memur istihdamının kesintiye uğraması, sigorta kesintileri, hastalık izninde ilk gün ödeme yapılmaması gibi değişiklikler nedeniyle hükümete grevle bir uyarı yapılmasına karar verildiği kaydedildi.

Fransa Sivil Havacılık Kurumundan yapılan yazılı açıklamada da memur sendikalarının çağrısıyla yapılacak grevler nedeniyle havayolu şirketlerinden seferlerini salı günü yüzde 30 azaltmaları istendi.

Ortaya çıkacak iptallerin ülkenin en büyük havaalanlarını ilgilendirdiği belirtilen açıklamada, yolculara da şirketlerle bağlantı kurarak uçuşlarının durumu hakkında bilgi almaları tavsiyesinde bulunuldu.

Ülke çapında yapılacak grev ve eylemlere yaklaşık 5,4 milyon memurun önemli bir kısmının katılması bekleniyor.

Ülke genelinde 130 noktada yeni iş yasasına karşı gösteri ve eylemler düzenlenecek. Paris’te Republique (Cumhuriyet) meydanında saat 14’te bir araya gelecek olan emekçiler yürüyüşe geçerek büyük bir eylem gerçekleştirecekler.

Memur sendikaları grev çağrısında hükümetin iktidara geldiği günden beri işten çıkarmalar da dâhil memur haklarında gerilemelere neden olduğunu belirtiler.

Pazartesi akşamı ülkenin en büyük ve etkili sendikası olan CGT’nin örgütlediği toplantı sonrası hükümetin hazırladığı, patronu koruyan iş yasasına karşı ‘’mücadele bitmedi devam edecek’’ diyerek 19 Ekim günü için grev çağrısı yaptı.

Tags: , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑