Kadın

Published on Nisan 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Fransa SKB 5. kongresini gerçekleştirdi

Fransa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) 5. kongresini Paris ACTİT’te gerçekleştirdi.

AF (Paris)

Fransa SKB’nin 5. kongresinde bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddet, Efrin direnişi, kadın grevi, kadın dayanışması, göçmen kadınların sorunları ile yerelleşme ve kitleselleşme konuları üzerine canlı tartışmalar yaptı. SKB, aynı zamanda Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) kurucu bileşenlerinden.

Kongrenin açılış konuşmasını önceki dönem sözcüsü Solmaz Özdemir yaptı. Birlikte çalışma yürüttüğü SKB’lilere teşekkür eden Özdemir, kongreyi ve katılımcıları selamladı. Ardından kadın özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına saygı duruşu yapıldı.

Kongreye katılan AvEG-Kon Eşbaşkanı Birsel Ocak, kadınlara seslendi, “AvEG-Kon olarak bu devrimci kadınların izlerinden yürümeye çalışan tüm kadınların önünde saygıyla eğiliyoruz. Sizlerin kadın özgürlük mücadelenizin sesi olmak AvEG-Kon’un boynunun borcudur” dedi.

Kadınların özgürlük mücadelesinde büyük bir yol katettiğini belirten Ocak, şunları söyledi: “Dün aile içinde küçük de olsa söz hakkına sahip olmak istiyorduk, daha sonra okul vb. alanlarda söz hakkı istedik. Şimdi ise tüm parti ve parlamento vb. siyasi kurumda eşit temsiliyet hakkımızı söküp aldık. Bu zorlu ve meşakkatli yolu yürümeyi başardık. Bunlar herbirimizin emeğiyle kazanılmış, yaratılmış değerlerdir. ”

“Ancak bilmeliyiz ki, bu hala bizim yolumuzun sonu değil. Henüz yürümemiz gereken çok yol var.” diyen Ocak, “Bu coşkunuzu kavgaya kattığınız oranda daha büyük bir yol kat edeceğimizi ve yaşamı güzelleştireceğinizi biliyoruz” diyerek kongreye başarılar diledi.

HDK-F Kadın Meclisi ve HDK-Bordeaux adına yapılan konuşmalarda, cinsiyetçiliğe karşı mücadelenin her alanda sürmesi gerektiği vurgulandı.

HDK-Fransa Eş Sözcüsü Hatice Tolu, HDK-Avrupa Eş Sözcüsü Asiye Güden de kongreyi selamladı.

Konuk konuşmalarının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı. Faaliyet raporu üzerine söz alan kadınlar, geride kalan dönemi değerlendirdi. En canlı tartışmalar ise “Yerelleşme, örgütlenme ve kitleselleşme” başlığında yaşandı. “Göçmen kadınlara ulaşma, kitleselleşme, şiddete karşı mücadele ve şiddet gören kadınlarla dayanışma yöntemleri” masaya yatırıldı. Deneyimler paylaşılırken, göçmen ev emekçisi kadınların evlerden nasıl çıkartılacağının yol ve yöntemleri de tartışıldı. Kadın örgütlerinin gerçekleştirdiği etkinliklere daha kitlesel ve örgütlü bir katılımın sağlanması gerektiği vurgulandı. Metoo ve kadın grevi gibi küresel çaptaki eylemlere katılım ve yaklaşım belirleme konusunda daha atak olunması gerektiği belirtildi. SKB bülteninin içeriği ve dağıtımına ilişkin tartışmaların da yapıldığı kongrede, “cins bilinci, kadın devrimi ve hegemonya” gibi konularda düzenli bir eğitim sürecine ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi.

Efrin işgaline karşı Avrupa’da gerçekleşen eylemlerde SKB’nin sürükleyici olduğuna dikkat çeken kadınlar, Efrin Kadın Platformu’nun kurulması, Kobane savunması sırasında ilk kadın heyetinin gönderilmesi, Dünya Kadın Yürüyüşü’nde SKB’nin rolü vurgulandı. Efrin ile dayanışmanın sürdürülmesi gereğine işaret eden kadınlar, Rojava kadın devriminin sahiplenilmesi görevinin sürdüğünü söyledi. Kadınlar, bir göçmen kadın derneğine ihtiyaç olduğunu da belirtti.

Tartışmaların ardından 5 asil ve 2 yedek üyeden oluşan yeni yönetim seçildi. Kongre “jin, jiyan, azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları, zılgıt ve halaylarla sona erdi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑