Fransa

Published on Ekim 13th, 2016 | by Avrupa Forum 7

0

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: İslam sorunlu bir din

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın “İslam sorunlu bir din” dediği ortaya çıktı.

Guardian’ın haberine göre Hollande’ın söz konusu ifadesi Fransa’nın saygın gazetesi Le Monde’dan Gerard Davet ve Fabrice L’homme’a verdiği 60 söyleşiden oluşan kitapta yer aldı.

‘Bir Cumhurbaşkanı Öyle Dememeli: Başkanlıkta Beş Yılın Sırları’ isimli kitapta Hollande şöyle diyor: “İslam sorunlu bir din. Bundan kimsenin kuşkusu yok. (İslam) bir din olduğu için başlıbaşına bir tehlike anlamında söylemiyorum bunu, ama bir din olarak Fransa cumhuriyetine damga vurmaya çalışıyor. Eğer Müslümanlar İslam’ın radikalleşmesini eleştirmez ve imamlar da anti demokratik tutumlar sergilerse, bu da ciddi mücadele gerektiren bir soruna dönüşür.”

Mültecilerden de dert yanmış

Hollande, kitabın mültecilerle alakalı bir bölümünde de Fransa’ya haddinden fazla mülteci geldiğini vurgulayarak şöyle diyor: “Onlara Fransızcayı, buradaki yaşamı öğretiyoruz ardından yepyeni bir grup daha geliyor ve her şeye baştan başlıyoruz. Üstelik bu akın hiç durmuyor. Ancak bir yerde bu tabloya dur demek zorundayız.”

‘Ülke yönetimine kafa yorsun’

Bu ifadelerin ortaya çıkması üerine Fransa’da muhalefet liderleri, Hollande’a tepki gösterdi. Fransız lidere, gazetecilerle daha az zaman geçirmesi ve ülkenin yönetimine daha fazla kafa yorması gibi önerilerde bulunuldu.

Kaynak: Diken

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑