ABD

Published on Şubat 28th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Fransa, Almanya ve ABD’den Türkiye’ye “ateşkes” uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türk mevkidaşı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının Efrîn’de de uygulanmasını istedi.

AF / Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye’de en az bir ay geçerli olmak üzere ateşkes kararı aldı. Türkiye karara uymadı ve saldırılarını sürdürdü. Suriye rejimini hedef alan BM üyeleri Türkiye’ye sessiz.

Almanya: Suriye’deki ateşkes Afrin’i de kapsıyor ABD’den sonra Almanya da Suriye’de ilan edilen 30 günlük ateşkesin Afrin’i kapsadığını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, bu görüşünü Türkiye’ye ilettiğini bildirdi. Hafta sonu toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin tamamı oybirliği ile Suriye’de insani amaçlarla ateşkes ilan edilmesi konusunda karar aldı.

20 Ocak’tan bu yana operasyon yapılan ve bağımsız kaynaklara göre yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini bildirdiği Afrin’in de ateşkes kapsamında olduğu daha ilk günden dile getirildi. Bu konuda çok sayıda açıklama yapıldı. Ancak Türkiye’nin ateşkes kararına uyduğuna dair bir işaret görülmüyor. En son ABD Dışişleri Sözcüsü Türkiye’ye BM kararını iyi okuması tavsiyesinde bulunmuştu. Bugün de benzer bir uyarı Almanya’dan geldi.

Deutsche Welle Türkçe’nin bildirdiğine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı ateşkes kararının Afrin’i de kapsadığını açıkladı. Sözcü, “BM Güvenlik Konseyi’nin kararı Suriye’nin bütününden bahsediyor ve Suriye’nin tamamı için 30 günlük bir ateşkes çağrısında bulunuyor” dedi.

Almanya’nın Görüşü Türkiye’ye İletildi

Bu kararın “bütün taraflar” için geçerli olduğunu ifade eden sözcü, Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter Lindner’in Türkiye’nin Berlin’deki büyükelçisi ile konuyu görüşerek Türk tarafına “BM kararı ile ilgili Almanya’nın görüşünü ilettiğini” belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan pazartesi günü yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un BM kararının Afrin’i de kapsadığını belirttiği ifade edilmişti.

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑