Fransa

Published on Şubat 7th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Fransa: Afrin’de uluslararası hukuk ihlal ediliyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Afrin’de uluslararası hukuku ihlal ettiğini savundu. Fransız bakan, “Türkiye savaşa savaş eklememeli” dedi.

Afrin yönelik askeri müdahale nedeniyle ilişkilerin gerildiği Fransa’dan yeni bir çıkış geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye ve İran’ın Suriye’de uluslararası hukuku ihlal ettiğini savundu. Le Drian, “Ankara savaşa savaş eklememeli” ifadelerini kullandı.

Televizyon kanalı BFM’ye konuşan Fransız bakan, “Sınır güvenliğini sağlamak sivilleri öldürmek anlamına gelmiyor ve bu kınanmalı. Suriye’de tehlikeli bir durum varken, Türkiye savaşa savaş eklememeli” dedi.

Le Drian, ‘Suriye’de uluslararası hukukun Türkiye, Şam yönetimi, İran, Doğu Guta [Şam’ın banliyösü] ve İdlib’e saldıranlar tarafından ihlal edildiğini’ savundu.

Fransız bakan, ‘Türkiye’nin Suriye’den asker çekmesini isteyip istemediğine’ dair bir soru gelince de şu yanıtı verdi: “Suriye’de olmaması gereken herkesin, buna İranlı milisler ve Hizbullah da dahil, çekilmesi gerekir.”

Kaynak: http://siyasihaber3.org/

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑