Almanya

Published on Nisan 20th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Frankfurt Halkevi: Referandum Tekrarlansın

BASIN AÇIKLAMASI: Frankfurt Türk Halkevi Türkiye´deki referandumun tekrarlanmasını talep ediyor

– Demokrasi için mücadele etmeye devam edeceğiz

Frankfurt Türk Halkevi, Türkiye´de 16 Nisan tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumunun tekrarlanması gerektiği görüşüne katılıyor. Halkevi Yönetim Kurulu, oylama öncesi şartlar ve referandum sonucu demokratik meşruluğa sapip olmadığını protesto ettiğini ifade ediyor.

„Mevcut TC yasaları ihlal ederek mühürsüz oyları geçerli saymak kabul edilecek bir durum değil.  Seçim sonucuna bakılırsa muhtemelen bu oylardan dolayı ‚Evet‘ kazanmıştır. Alman Hükümeti kesinlikle bir açıklama yapmak zorundadır.“ Frankfurt Türk Halkevi, Türkiye´de parlamenter demokrasi´nin kazanması için mücadele etmeye devam edecek.

Almanya´da yaşayan Türklerin %63 nün ‚Evet‘ oyu kullanması kanaatimizce ayrıyetten bir sorun.

Bu, Türkiye devlet mekanizmasının popülist propagandalarının özellikle Almanya´da sosyal medya yolu ile çok iyi işlediğini göstermektedir.

Bu insanların hangi doğrultuda oy kullandıklarını anlayabilmeleri için, siyasi ve demokratik bilgilendirme ve eğitim şart ve buna acil ihtiyac var. Demokrasi değerleri´nin önemi anlatımalı ve savunulmalı.

Tüm manipülasyonlara rağmen seçimin çok az bir fark ile kazanılması, Türkiye´deki muhalefetin güçlü olduğunu ve Erdoğan gittikçe taraftar kaybettiğinin göstergesidir.

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki seçim sonuçları, sayıları giderek artan bir kitlenin ülke´nin gidişhatından memnun olmadığını kanıtlıyor. Bu bizim için umut verici. Biz hem Almanya´da hem Türkiye´de demokrasi için ve manipülasyon ve popülisme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Frankfurt Türk Halkevi

İbrahim Esen

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑