İnsan Hakları

Published on Şubat 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Frankfurt Halkevi: Deniz Yücel ve tüm siyasi tutuklulara özgürlük!

Frankfurt Türk Halkevi Basın açıklaması: Deniz Yücel ve tüm siyasi tutuklulara özgürlük!

14 Şubat 2017 tarihinden beri Deniz Yücel hala bir iddianame olmaksızın Türkiye´de cezaevinde tutuluyor ve şu ana kadar ne zaman mahkeme´ye çıkacağı dahi belli değil.Yücel´in Anayasa Mahkemesine ve AİHM´e yaptığı şikayetlere AKP hükümeti verilen sürenin dolmasına dakikalar kala yanıt olarak verdiği savunmasında, Türkiye´deki yargı yolunun sonuna kadar gidilmediğini ve dolaysıyla bu şikayetin rededilmesi gerektiğini açıklamıştı. Bu hukuki bir skandaldır! Terör propagandası yapmış olma suçu ile hiç bir delil bulunmaksızın, Alman Dışişleri Bakanın sözleri ile, Deniz Yücel Türkiye de rehin olarak tutulmakta.
Deniz Yücel bir çok haksız yere tutuklu bulunan demokratların sembolü haline gelmiş, ve türk alman ilşkileri giren önemli noktalardan biri olsada, Türkiye´deki temel sorun şudur: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti hızlı adımlarla demokratik ve insani değerlerden uzaklaşmakta ve tüm ülkeyi dindar islamcı bir ülkeye dönüştürmekte. Erdoğan´a karşı yapılan tüm eleştiriler devlet yoluyla ve kaba kuvvetle bastırılıyor ve böylelikle korku atmosferi oluşturuluyor. Binlerce insan Erdoğan rejımi tarafından baskıya uğruyor, ihraç ediliyor ve susturuluyor ve akabinde cennet ülkesi Türkiye açik bir cezaevine dönüşüyor. Dünya´nın hiç bir ülkesinde basın özgürlüğü ve laik demokratik kazanımlar bu derece baskı ve tehlike altında değil. Neredeyse hiç bir başka ülkede cezaevlerindeki siyasi tutukluların, gazeteci, politikacı ve muhalif düşünürlerin sayısı bu kadar yüksek. Görünüyor ki Alman hükümeti ve Avrupa Birliği önceliklerini ekonomik ilişkilerden yana koyuyorlar ve silah alım satımıda bunlara dair. İnsanhakları ihlalerine gelince genelde susmayı tercih ediyorlar. Yıllarca destekledikleri Erdoğan figürü ellerinden kaymakta! Bu siyasi bir skandal!
Frankfurt Türk Halkevi üyeleri ve yönetim kurulu olarak taleplerimiz:
* Deniz Yücel ve tüm haksız yere tutuklu bulunan gazetecilere, demokratlara ve siyasi tutuklulara özgürlük;
* Şu an Afrin, Suriye´de kürt halkına karşı savaş sürdüren ve alman silahlarını kendi sivil halkına karşı kullanmaktan bile sakınmayan Erdoğan´nın eline silah verilmesinin derhal durdurulmasını;
* AKP hükümeti ile AB-müzakerelerin ve yeni ticari ilişkilerinin dondurulmasını;
* Rüşvetçilik ile Erdoğan rejimini destekleyen AKP elitlerine ekonomik;
* Türkiye´deki demokratik güçlerin desteklenmesini.

İbrahim Esen
-Yönetim Kurulu Başkanı-

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑