Emek

Published on Eylül 19th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Flormar işçileri Cenevre’deydi

AF Haber Merkezi / Sendika üyesi oldukları için 14 Mayıs’ta işten atılan ve o günden bu yana fabrika önünde direnişlerini sürdüren Flormar işçileri uluslararası emek örgütlerini harekete geçirmek için İsviçre ve Fransa’da bir dizi görüşme yapmak üzere harekete geçti.

Flormar şirketinin hisselerinin büyük bölümünün Fransız Yves Rocher firmasına ait olması dolayısıyla Cenevre’de ILO’yla (Uluslararası Emek Örgütü) yapılacak görüşmenin ardından Fransa’ya geçilecek.

İşten atılan 3 Flormar işçisi, Petrol-İş Gebze Şube başkanı ve 2 merkez yöneticisinden oluşan heyet ILO’daki görüşme öncesi Cenevre Yves Rocher mağazasının önünde kısa bir protesto gösterisi yaptı. Gösteriye ziyaretleri organize eden IndustriALL sendikasının yanı sıra UNIA’dan ve SYKP İsviçre’den destekçiler de katıldı.

 

Protesto gösterisinin ardından ILO’ya geçen heyet orada bir görüşme yaparak hem Flormar’ın ve büyük ortağı Yves Rocher’in işçilerin yasal ve anayasal haklarını nasıl çiğnediğini, hem hükumetin buna göz yumuşunu hem de uluslararası örgütlerin sessizliğini anlattılar, duruma müdahale edilmesini istediler.

Sendikalaşma hakkının Anayasal bir hak olduğunu belirten heyet Uluslararası bir firma olan Yves Rocher’in bu hukuksuzluğa devam etmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

ILO heyeti ise başvuruyu kabul edip hem uluslararası hem de yerel düzeyde bir takım girişimleri başlatmak üzere durumu değerlendireceklerini belirtti.

Heyet ILO’daki görüşmenin ardından Fransa Kimya Sendikası (FCE/CFDT) ile durumu değerlendirmek ve Yves Rocher’in merkeziyle bir görüşme talep etmek üzere Paris’e hareket etti. Heyet Cenevre’de olduğu gibi Paris’te de görüşme öncesi Yves Rocher Genel Merkezi’nin önünde (7, chemin de Bretagne 92130 Issy les Moulineaux) saat 12.00’da bir eylem gerçekleştirecek.

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑