Amerikan Adalet Bak..." /> FİFA yolsuzluk soruşturması henüz Rusya'ya kadar ulaşamadı


Spor

Published on Eylül 15th, 2015 | by Avrupa Forum 1

0

FİFA yolsuzluk soruşturması henüz Rusya’ya kadar ulaşamadı

 

FIFA soruşturması genişletiliyor

Amerikan Adalet Bakanlığı, FIFA rüşvet skandalıyla ilgili soruşturmayı genişletti. Sepp Blatter hakkında ortaya yeni iddalar atıldı.

 

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch Zürih’te soruşturmanın genişletileceğini açıkladı

Amerikan Adalet Bakanlığı’nın Dünya Futbol Federasyonları Birliği FIFA ile ilgili yolsuzluk ve rüşvetçilik soruşturmasının kapsamını genişletip başka yöneticiler hakkında da dava açmaya hazırlandığı bildirildi.

Zürih’te açıklamalarda bulunan ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, hakkında soruşturma yürütülen kişilerin sayı ve adları hakkında bilgi vermedi. Lynch, yakında görevden ayrılacak olan FIFA Başkanı Joseph Blatter’in de sanıklar arasında olup olmayacağını da söylemedi.

Yedi FIFA yöneticisi mayıs ayı sonundaki FIFA kongresi sırasında yolsuzluk yaptıkları ve rüşvet aldıkları iddiasıyla ABD’nin şikayeti üzerine gözaltına alınmıştı. Daha sonra ABD’de 14 FIFA yöneticisi hakkında 47 ayrı yolsuzluğa karıştıkları suçlamasıyla dava açıldı. Toplam 13 FIFA yöneticisi tutuklanırken, çeşitli ülkelerde yakalanan on zanlının ABD’ye iadesi isteniyor.

Zanlılara yöneltilen suçlamalar arasında Amerikalar Kupası karşılaşmalarının naklen yayın hakkı için milyonlarca dolarlık rüşvet alınması da bulunuyor.

İsviçre adaleti de devrede

2018 ve 2022 Dünya Futbol Şampiyonası final turnuvalarının Rusya ve Katar’a verilmesiyle ilgili olarak İsviçre’de başlatılan soruşturma da devam ediyor.

İsviçre Cumhuriyet Başsavcısı Michael Lauber, Amerikan Adalet Bakanı Lynch ile birlikte katıldığı basın toplantısında soruşturmada henüz yolun yarısına bile gelinmediğini söyledi. Lauber, ev ve işyerlerinde arama yapıldığını ancak henüz şüpheliler hakkında daha fazla açıklama yapamayacaklarını belirtti.

Küresel soruna küresel çare

Loretta Lynch, İsviçre adli makamlarıyla yaptıkları işbirliğinden memnun olduklarını, sorunun tek bir ülke ya da kıtayla sınırlı olmadığını ve futboldaki küresel yolsuzluğa küresel çare bulmaya çalışacaklarını ifade etti.

İsviçre Televizyonu SRF, geçen hafta FIFA Başkanı Blatter hakkında yeni suçlamaların ortaya çıktığını ve Blatter’in Güney Afrika’daki 2010 finallerinin televizyondan naklen yayın hakkı için 250 bin, Brezilya’daki 2014 finalleri için de 350 bin dolar rüşvet almakla suçlandığını bildirmişti. Medya kuruluşlarının tahminlerine göre, turnuvaların naklen yayın hakkı daha sonra Warner tarafından 15 ila 20 milyon dolar karşılığında satılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AG/HS

 

 


 

 

AVRUPAFORUM / YORUM

 

Yukarıda yer alan haberin asıl önemli olan kısmı, Amerikalı yetkilinin “henüz dillendirmediği” sözlerdir.

Şimdi “resmen” biliniyor ki, Güney Afrika Cumhuriyetinde 2010’da yapılan Dünya kupasında rüşvet vardır.

Şimdi “resmen” biliniyor ki, Brezilya’da yapılan 2014 kupasına da rüşvet bulaşmıştır.

Rüşvet, aslında FİFA’nın doğasında, yapısında, hamurunda vardır.

Ama bu sürdürülen soruşturmaların asıl hedefi 2018’de yapılacak olan Rusya’daki futbol kupasını engellemektir.

“FİFA’da rüşvet”in ortaya çıkarılması, genel bir “arınma” ve elbette yolsuzluklardan “bütün olarak temizlenme” gibi görülmemektedir.

Bu “sahti” ve sahici olmayan bir operasyondur.

Yapısal ve kökten bir temizlenme değildir.

Asıl varılmak istenen hedef: dizi-dizi yolsuzlukları “göstererek” (ama derinlemesine çözmeden) ve rüşvet davalarını sürdürerek, sonuçta bir kamuoyu kanaati yaratmak / kurgulamak ve bu doğacak, “algı yönetimi” sonucunda Rusya’da yapılacak 2018 kupasının “verilmesi için” de FİFA bünyesindeki geride kalan karar süreçlerinde, “rüşvetin dolaşımda olduğu”nu belgeleyerek, sonunda siyaseten Rusya’ya yönelik “iptal” kararına ulaşabilmektir.

2018 Rusya’ya yönelik “iptal kararı” için bir “inandırıcılık” ve hukuki zemin” üretilmek istenmektedir.

FİFA bünyesindenki yolsuzluklar içinde “kupa ülkesi belirlenmesi” toplam “nemalanma”nın küçük bir paydasını teşkil etmektedir. Asıl büyük paralar ve rüşvetler “sponsorluklar” ilişkilerindedir ve şu an bu alana dair en ufak bir soruşturma bile mevcut değildir, ufukta da görülmemektedir.

FİFA ve endüstriyel futbol, tüm global güçler, devletler ve kitle yönetimi “usta”ları için vazgeçilmez büyük değerdedir.

Kıyametin bu denli gürültülü “koparılması” bu neden iledir.

 


 

 

FİFA / BLATTER SKANDALI: ASIL “GOL”Ü RUSYA MI YİYECEK?
İSVİÇRE’DEKİ FİFA ULUSLARARASI “RÜŞVET OPERASYONU”NDA BİZİM “CAMBAZ’A BAK” OYUNUNA İNANMAMIZ İSTENİYOR.
ASIL AMAÇ: KATAR’DA VE RUSYA’DA 2018’de OYNANACAK KUPALARIN İPTALİ OLMASIN?

Bir “siyasi dava” olarak FİFA rüşvet operasyonunu üzerine notlar.

Buyrun “temaşa”ya.
Sahne açıldı.

“Büyük paranın kokusunu en hızlı alan TİLKİ” ve ip üzerinde “imkansız dengeler”in adamı: FİFA Başkanı 80 yaşındaki İsviçreli Blatter’ın iki Genel Başkan yardımcısı ve diğer bazı FİFA delegeleri, Amerikan savcılığının, Amerikan Adalet bakanlığının talimatı / talebi üzerine İsviçre Polis’inin operasyonu ile Zürich’in en lüks oteli Baur Au Lac’ta gözaltına alındı.
Son dönemde basına yansıyan büyük haber bu.

FİFA kongresine iki gün kala yapılan bu operasyon en azından “manidar” diye değerlendirilebilir.

Bu tutuklamaların “zamanlama”sının gerekçesi de: tutulanan FİFA delege ve FİFA yöneticilerinin bir kaç önce “Kongre” vesilesi ile birarada İsviçre’ye gelmiş olmalarıdır.

Göze hoş gelen, kulağa makul gelen bir açıklama tabii ki.
Ama “bu kadar makul ve yolunda giden” uluslararası savcılık operasyonuna inanmak mümkün değil.
“İşkillenmemek” elde değil
Bu haberlerden ve işlerin basına / kamuoyuna sürülme biçimine bakarak “işkillenmek” için aslında uygun zamandır.

Avrupanın “ağır” gazeteleri bu haberi gün be gün sürmanşetten veriyorlar. Ortada suçlunanlar var.
Ama “ağır” gazetelerden “ceset nerede?” “ceset kim?” “suç nedir?” ve “ne biçimde işlenmiştir?” nedense öğrenemiyoruz (henüz)
“Cinayet sebebi nedir?” bir türlü algılayamıyoruz, henüz.

Rüşvet almışlarsa, suçlanan kişiler bunu “ne için” almışlardır?
Rüşvet(ler) kimden alınmıştır?
Rüşvet(ler) neyin karşılığında dağıtılmış?
Bu NEDENSE belli olmuyor, bu toz duman içerisinde.
Rüşvetçi olduları iddia edilenlerin ne tür bir kıyak yapmaları istenmiştir?
Ne için?

Ortada rüşvet varsa birde “rüşvet veren” olması gerekmez mi?
Kim(ler)dir bu rüşvetleri dağıtanlar?

Amerikalılar “tak diye” bir şey isteyince “şak diye” bunu hemen yerine getiren (vasal) İsviçre makamları bugüne değin dünya kupasının Katar’a verilmesi olayında olduğu gibi “rüşvet ve iltimas” konuları bir çok kez ayyuka çıktığı halde bu güne kadar kulakları üzerine yatıp, neden bu gün “dürüstlük” ve “beyaz eller” operasyonuna giriştiler?

İnanalım mı?
Yiyelim mi?

FİFA’nın yürürlükteki Medya / yayın hakları, sponsörlük anlaşmaları, sair pazarlama sözleşmelerini ve en önemlisi de FİFA’nın başındaki iktidar kliğini diğer “sırtlanlar” ile değiştirmeyi amaçlayan bir “rafine operasyon”un içinde olmayalım sakın?

Adidas mı? Nike mı?
Hyundai mi, Toyota mı?
Coca Cola mı, Pepsi mi?
O markalar mı, yoksa şu markalar mı?
Şuradaki Şirketler mi, yoksa buradaki tekeller mi?

Yeni kararlar verilmek isteniyor.
Kartların yeniden karılması isteniyor.
İşleyen avanta düzenine “avanta ve iltimas”ın yeni renkleri verilmek isteniyor.

Kiteler, tüm ülkelerin “yığınları”, yaygınlaşan “Endüstriyel futbol” ile dünya çapında ve önemli miktarda, ağırlıklı olarak FİFA üzerinden “uyuturken” diğer yandan futbol, ayak topu, aynı zamanda para kazanmanın en kompleks ve nezih yöntemi olmaya devam ediyor, hala.
Uluslararası “sıradan bireyi”, meşgul etme, uykuya yatırma ve tatlı tatlı pinekletme makinasının motor gücü olan FİFA, yanı sıra cehennem zabanilerinin en üst mafioz örgütü olmaya devam ediyor, (hala)
Bu nedenle, buradaki FİFA ve futbol alanında süren “iktidar savaşları”nın bir Hollywood üstün prodüksiyonu kalitesinde olması elbette beklenmelidir.

Bu nedenle, şimdi en iyi oyuncular sahneye gönderildi, en iyi senaryolar sahneye sürüldü.
Seyri ilginç bir “hukuk show’u” ilk aşamada tadımlık olarak başlıyor şimdi.
Perde, Zürich’te açıldı.
İzlemeye değer.
Bence (bizim açımızdan) bu maç burada bitmez. Bu maç böyle oynanmaz, oynanmamalıdır
Bizler (taraftarlar, seyirciler, FİFA ve futbol ninnisi ile uyutulanlar) konunun bu kez “uzatmaya” gitmesini istemeliyiz.
Bizlerinde bu sahada çekeceği bir kaç “ters köşeye giden gollük şut” vardır, olmalı.

 

“YOLSUZLUK” BAHANE, ASIL NİYET “SİYASİ”
BU OPERASYONDA “ASIL NUMARA” RUSYA’YA VERİLEN KUPA 2018’IN İPTALİ Mİ?

Bir süre sessizlikten, dinginlikten sonra, suçlamalara taraf olanlardan birisinin ŞİMDİ İsviçre tarafından ABD’ye verilmesi kararlaştırıldı.

ABD’nin bu “olay”a ilgisi ve dahli nedendir?
O ABD ki, futbola, “ayak topu”na karşı ilgisi zayıftır ve futbolun ABD’de “görünürlüğü” azdır, işte bu FİFA yolsuzluk soruşturmasında baş çekmektedir.

Neden?

“Bayram değil seyran değil” ABD, “vasal”ı İsviçre başsavcılığının rejisör yardımcılığında, FİFA olayı “patlatarak” bizler şimdi neden öpüyor?
“Rüşvet denizi”nde yüzdüğü hep yazılıp çizilen FİFA bünyesindeki rüşvet neden şimdi soruşturma konusu oluyor, bu konu ŞİMDİ neden böylesi dramatik ve devasa bir karakter kazanıyor?

Niçin?

Asıl amaç Katar’da ve Rusya’da yapılacak çoktan “takvime bağlanmış kupaların iptali” olmasın?

Katar, çöl ortasında, 45 derece sıcaklıkta maç oynananacağı için ve de ayrıca yapılmakta olan tesislerin inşaatlarında çalışanların kölelik koşullarında, insanlık dışı şartlarda işçi çalıştırmaktan dolayı dünya kamuoyunun nefretini ve tepkisi zaten almış durumda.

Bundan da önemlisi, 2018’de Rusya’da yapılacak olan kupanın (Ukrayna’da ve Suriyede: Batı ile Rusya’nın yaşadığı düşük yoğunluklu savaş ve geo-politik gerilimlere bir politik cevap olarak) Kupa 2018 ülke ve yer iptali sürecinin kapısı açılmaya çalışıyor olmasın?

Bu kez istenen, 1980 Moskova Olimpiyatlarında yaptıkları gibi çok tartışmalı bir “boykot” uygulamak yerine, haklılığı daha kolay ve geniş kabul görecek olan “yolsuzluk gerekçesi ile iptal” yolu izlemek midir?

Rusya’nın “itibar ve meşruiyet” katsayısının arttırabilecek, muhtemelen başarılı geçecek FİFA kupası 2018’in iptalini sağlayacak hukuk sürecini şimdiden başlatmak, ABD’nin asıl yönelimi ve niyeti olmasın?

Bu dava süreci ile ortaya konulan “şüphe ve gerilim” sonucu bir tür rüşvet operayonu yapılarak, Katar’ın ve Rusya’nın FİFA delegeler Meclisinde “seçim”inin yasallığı ve meşruiyeti tartışmaya açılmak istenmektedir.

Böylelikle gelecekte yapılacak “kupa ülkeleri”ni ve de özelliklede Rusya’nın tercihine yol açmış olan FİFA’nın seçiminin yasallığı ve meşruiyeti önce şüpheye, sonrada tartışmaya açılmaktadır.

“Rüşvet ve iltimas” ile adı hep adı birlikte anılan FİFA, neden ve de tam da bu tarihsel zaman diliminde bir “rüşvet operasyonu”na konu edilmektedir.

Amaç: görünürde ne söylenirse söylensin, ne iddia edilirse edilsin ve bol salçalı “ahlaki duruş” olarak “Propaganda” edilirse edilsin, “FİFA’da rüşvet var” konusunu, sonuçta “FİFA meclisinin kupa yeri seçimine rüşvet bulaştı” hukuki ve idari gerekçesi ile RUSYA 2018 kupasının iptalini sağlamaktır.

Bu şüphe ve varsayım haklı mıdır?

Böyle söyleyerek, yoksa yeni bir komplo teorisi mi daha ortaya atılmaktadır?

Yoksa, esasen haklı bir soruşturma için gerçekte harekete geçirici “asıl motif” siyasi bir hedef midir?

Lafı dolandırıp, belirli bir miktarda “haklılık biriktirip” sonunda Rusya 2018’e vurmak mı istenilmektedir?

Hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

 

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑