İnsan Hakları

Published on Temmuz 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

FİDEF: 15 Temmuz bir Erdoğan Darbesidir

FİDEF Başkanı Kemal Kıran tarafından 15 Temmuz’un 2. yıldönümü nedeniyle “bir açıklama yayınlandı. Açıklamada “15 Temmuz darbesinin siyasi ayağı bahsettiğimiz koalisyon ve başı da Tayyip Erdoğan’dır.” dendi.

AF (Düseldorf)

FİDEF (Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu) Başkanı Kemal Kıran tarafından yapılan açıklama şöyle:

15 Temmuz bir Erdoğan Darbesidir

Erdoğan’a karşı değil, Erdoğan için, Saray Faşizmini meşrulaştırmak için, Devletin ve Sermayanin egemen güçlerinin desteği ile birlikte tezgahlanmıştır bu darbe.

Devletin bütün önemli kurumları, başta TSK bu planın içindedir.
Ordu içindeki NATO’cu, Avrasyacı-Ergenekoncu generaller; MIT, Emniyet (PÖH) ve Özel Harekat bu işin içindedir.

• Tiyatro gibi görünen, ‘sahibi’ hala bulunamayan(!) bu kadar acemice darbenin ve anında ‘bastırılabilinmesinin(!) sebebi budur.

Bu darbe, Devletin kendisi olan Finans Oligarşinin ortak planıdır. Hem Türk Burjuvazisinin, hem de Emperyalist Sermaye merkezlerinin onayı ve desteğiyle yapılmıştır.

• Tek bir dış sanksiyon; ekonomik, siyasi, diplomatik ambargonun gelmemesinin sebebi budur.

Elbette bu oyunda bir de günah keçisi ve birilerinin kurban edilmesi gerekiyordu. Konjuktüre ve toplumsal algıya uygun olarak bir ‘FETÖ’ icad edildi. AKP-Gülen çekişmesi biçilmez kaftandı. Böylece hedef şaşırtıldı. Tüm toplumsal ve siyasi aktörler ‘devlet aklının’ arkasına hizaya dizildi.

• 15 Temmuz gecesi ‘anında’ sokağa çıkanlar ‘Halk’ değildi, önceden hazırlanmış pankartlarla, silahla donatılmış paramiliter güçlerdi. Bu kadar kanlı ve vahşice olmasının sebebi de budur.

Darbeden bu yana yaşanan bütün gelişmeler bunun planlı bir tezgah olduğunun kanıtıdır.

Hedef; savaş ve sömürü politikalarını rahatça uygulayabilecekleri en baskıcı rejimi kurmaktı. Bunun için bütün prüzlerin ortadan kalkması, tüm muhalefetin ezilmesi gerekiyordu. OHAL’i, KHK’sı ve manipule seçimleriyle bunu gerçekleştirdiler. Türk tipi Başkanlık sistemi dedikleri, Finanskapitalin en baskıcı, en şövenist, açık dikta rejimi olan Faşizmin ta kendisidir.

Erdoğan bu darbede baş aktördür, fakat tek başına değildir. Finans oligarşinin iç ve dış aktörlerinin uzlaşması sonucu Erdoğan başkanlığında anlaştılar. ABD’nin, AB’nin, NATO’nun ve diğer merkezlerin sessiz kalmasının gerçek nedeni budur. İçte ‘Yenikapı ruhu’ denilen saflaşmanın, Bahçeli’den Kılıçtaroğlu’na Erdoğan’ın yanında saf tutmalarının nedeni de budur.

Bu bağlamda ele alınınca, hala aranan ve birtürlü bulunamayan darbenin ’siyasi ayağı’ da ortaya çıkar.
15 Temmuz darbesinin siyasi ayağı bahsettiğimiz koalisyon ve başı da Tayyip Erdoğan’dır.

2 yıl sonra hala bunu anlayamayanlar, ya da anlamak istemeyenler, bu kanlı darbeye ‘destan’ diyenler, bu suçun ortağıdırlar. 15 Temmuz’da Tayyibin arkasına dizilenler, 24 Haziran gecesi de ortadan kaybolarak, Saray Faşizmini resmileştiren işbirlikçilerdir.
Ak-Saray ile diyaloğ arayanlar, müzakere hayali kuranlar, Faşizmin parlementosundan demokrasi bekleyenler de tarihsel yanılgı içindedirler.
Barış ve demokrasinin yolu artık sadece Faşizme karşı birleşik direnişten geçer.


Kemal Kıran

FİDEF (Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu) Başkanı / 15.07.2018

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑