Kürdistan

Published on Aralık 28th, 2016 | by Avrupa 5

0

Ferhat Encü’den Roboskili ailelere Roboski Katliamı’nın 5. yılında mesaj!

HDP’nin tutuklu Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Roboski Katliamı’nın beşinci yılında yazdığı mektupla Roboskili ailelere seslendi. Encü,“Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekili Ferhat Encü, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden Roboski Katliamı’nın 5. Yıldönümü nedeniyle Roboskili ailelere mesaj yolladı.

Encü mesajında, beş yıldır faillerin cezalandırılması ve barış taleplerinin yanıt bulmadığını söyledi.

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28’i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla hayatını kaybetmişti.

Encü’nün mesajı şöyle:

“Umudumuzu kaybetmeyeceğiz

Sevgili halkımız, değerli Roboski halkı ve yüreği acılarla dolu Roboski annelerim,

Hepinizi sevgi saygıyla selamlıyorum.

28 Aralık 2011 tarihinden bu yana, 34 canımızın, kardeşimizin katledilmesi üzerinden tam 5 yıl geçmiştir. Bu bilinçli ve planlı katliamın failleri korunup kollanmıştır. Tek bir kişi hakkında soruşturma açılmış değil maalesef. 5 yıldır ortaya koyduğunuz onurlu mücadele ile bu katliamın faillerinin cezalandırılması için büyük fedakarlıklar yaptınız. Ne yazık ki bu katliamı gerçekleştirenler hâlâ bu ülkeyi yönettikleri için cezalandırılanlar sizler ve sizlerle dayanışma içerisinde olan insanlar oldu.

Değerli acılı annelerim, kardeşlerim, abilerim, amcalarım ve cefakar halkımız;

Beş yıldır ortaya koyduğumuz mücadelede sadece iki şey talep ettik; yeni bir Roboski olmaması için faillerin cezalandırılması ve birçok Roboski’nin yaşandığı bu topraklarda sorunun demokratik yollarla çözülerek onurlu bir barışın tesis edilmesi. Fakat ne yazık ki geldiğimiz nokta ölüm, kan, gözyaşı, talan; Kürt halkına, ezilenlere topyekun savaş politikası uygulanması oldu.

Bizler bu topyekun imha ve inkar politikasına karşı demokrasiyi, adaleti, birlikte ve eşit bir şekilde yaşamayı ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Bizleri cezaevlerine koyabilirler, bu halkın seçilmişlerini rehin tutabilirler. Halkımızın iradesini yok sayabilirler. Fakat bizler umudumuzu kaybetmeyeceğiz, direneceğiz ve kazanan bu halkın onurlu mücadelesi olacak.

Bu duygularla başta 34 kardeşimin şahsında bu topraklarda hayatını kaybeden tüm insanlarımızı anıyor ve hepinizi en içten kalbi duygularımla kucaklıyorum.

Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun”.

 

 

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑