Türkiye

Published on Haziran 21st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Feministler HDP standını devraldı: “Bizi nefessiz bırakan ‘bu hal’den kurtulmak için oyumuz HDP’ye”

Feministler Kadıköy’de HDP standını devraldı. “Bizi nefessiz bırakan ‘bu hal’den kurtulmak için oyumuz HDP’ye” açıklaması yapan kadınlar daha sonra kendi bildirilerini dağıttı

24 Haziran seçimlerinde HDP’ye desteklerini açıklayan feministler HDP’nin Kadıköy’de açtığı seçim standını devraldı. Burada bir basın açıklaması yapan kadınlar “Bizi nefessiz bırakan ‘bu hal’den kurtulmak için oyumuz HDP’ye” dedi.

“Bu çağrıyı yaparken kadın kurtuluş mücadelesinin ve feminizmin HDP veya herhangi bir karma siyasi parti çatısına sığmayacak talepleri, hedefleri ve örgütlenme ilkeleri olduğunu unutmuyoruz ve elbette tüm feminist hareket adına konuşma iddiası taşımıyoruz” diyen feministler neden HDP’ye destek verdiklerini şu cümlelerle açıkladı:

Biz bir grup feminist 24 Haziran seçimleri yaklaşırken yaşam alanlarımızın tümünü bize dar eden ant-demokratikleşmeye, makbul olan/olmayan diye bizim üzerimizden ve aslında yine bizim hayatımız pahasına yürütülen kutuplaştırma siyasetine, hayatlarımızı, bedenlerimizi, emeğimizi hep başkalarına feda eden anlayışa dur demek için, barajların karşısında HDP ile yan yana duruyoruz.

16 yıl oldu, Ve bu 16 yılın en belirleyici özelliklerinden biri de iktidarın kadınlara yönelik politikaları; AKP, aileyi merkeze alan politikaları ile kadınların emeğini, bedenini, kimliğini ve aslında biz kadınların tüm hayatını erkekler ve devlet tarafından denetleme sınırlarını genişletti, genişletiyor.

Bizler “bağır herkes duysun” diyen kadınlarız çünkü sesimizi çıkaramadığımız ölçüde görünmezleşiyoruz, görünmezleştiğimiz ölçüde hayatımızın gerçeği haline gelen şiddet, eşitsizlik, baskı büyüyor ve her düzeyde failleri cezasız kalıyor. Bu durumu değiştirmek zorundayız ve HDP mecliste olmazsa değişmeyecek.

Bizi belirsizlikle, korkuyla, şiddetle, tehditle, yoksullukla, güvencesizlikle, güvensizlikler, geleceksizlikle, eşitsizlikle, nefretle “terbiye etmeye”, kendimiz olmaktan çıkarmaya çalışan bu düzeni değiştirmek için:

Oyumuz HDP’ye

Açıklamanın ardından kendi bildirilerini dağıtan kadınlar halaylarla stant çalışmasına devam etti.

(Sendika.Org)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑