Fransa

Published on Ocak 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

FEMEN’den Paris’te ‘Hannibal Erdoğan’a karşı eylem

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Paris ziyaretine karşı eylem düzenleyen FEMEN üyeleri, ‘Hannibal’ olarak adlandırdıkları Erdoğan’ı protesto etti. Çok sayıda kurum da çeşitli protesto gösterileri gerçekleştirdi.

AF (Paris)

FEMEN üyelerinden Inna Schevchenko tarafından paylaşılan eylem görüntülerinde FEMEN üyeleri, Türk Cumhurbaşkanı’nın Paris’te ağırlanmasını kınadılar.

Erdoğan’ı insan eti yiyen anlamındaki ‘Hannibal’ olarak tanımlayan FEMEN üyeleri, Cumhurbaşkanlığı sarayı Elysée’nin yakınlarında ‘Erdoğan’ın Hannibal öğle yemeği’ adı altında bir de menü paylaştılar.

FEMEN üyeleri, Erdoğan’ın menüsünde Kadınlar, Kürtler, gazeteciler, eşcinseller, insan hakları ve ifade özgürlüğü olduğunu vurguladı. Eylemciler bedenlerine de ‘hak yiyici’ olarak nitelendirdikleri Erdoğan’ın politikalarının kurbanı olan kesimleri yazdılar. FEMEN üyelerin üzerne “Kıyılmış Kürtler”, “Haşlanmış gazeteciler”, “İfade özgürlüğü ve insan hakları püresi”, “Gey pudingi” gibi ibareler yazdılar.

Başkent Paris’teki eyleme müdahale eden Fransız polisi, eylemcileri gözaltına aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Erdoğan’ın stratejisi tehlikelerle dolu

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerin maketleriyle bir eylem yaparak, Macron’un Erdoğan ile görüşmesinde tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çekmesi gerektiğini belirtti.

Örgütün genel sekreteri Chritophe Deloire ise “Erdoğan’ın gerilim stratejisi hem Türkiye hem Avrupa için tehlikelerle dolu. Türkiye’nin bu kadar öngörülemez hale gelmesi kimsenin çıkarına değil” ifadelerini kullandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, internet sitesindeki Recep Tayyip Erdoğan profilinde Erdoğan için “demokrasi kisvesi altındaki agresif diktatörlükle gazetecilere saldıran yırtıcı” ifadelerini kullanıyor.

Tepkiler sürüyor

Mevkidaşı Emmanuel Macron ile görüşmek üzere Fransa’ya giden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkent Paris’te protesto ediliyor.

Fransa Parlamentosu yakınında bulunan Châtelet Meydanında gerçekleşen eylemde, Türkiye’deki insan hakkı ihlallerine yönelik tepkiler dile getiriliyor.

Demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla yapılan protestoda Erdoğan’ı eleştiren sloganlar ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürürlüğe koyulan ‘tek tip kıyafet’ uygulamasına tepki gösteriliyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑