İnsan Hakları

Published on Ocak 10th, 2018 | by Avrupa Forum 11

0

Fatma Tunç’un pasaportuna eşi ve oğlundan dolayı el konuldu

Yazar Aziz Tunç’un eşi Fatma Tunç’un pasaportuna, el konuldu. Tunç’a, ‘Ailenizde sakıncalı kişiler var’ denildi.

Almanya’ya 2 yıldır görmediği eşini ve oğlunu ziyarete gitmek isteyen, Avrupa Forum (AF) yazarlarından da olan, Yazar Aziz Tunç’un eşi Fatma Tunç, “Ailenizde sakıncalı kişiler var” denilerek engellendi. Atatürk Havalimanı polisleri tarafından, bir süre havaalanı karakolunda tutulan Fatma Tunç’un pasaportuna da el konuldu.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesi olan Yazar Aziz Tunç bir panel için yurt dışında bulunduğu sırada “15 Temmuz Darbe Girişimi” yaşandı. Daha önce KCK davasında tutuklu yargılandıktan sonra serbest bırakılan Aziz Tunç’un pasaportu bu sebepten dolayı iptal edildi. Aziz Tunç, 2 yıldan bu yana Avrupa’da sürgün hayatı yaşıyor. Oğlu Feyzullah Tunç da politik faaliyetlerinden ötürü Türkiye’ye dönemiyor.

‘OĞLUN VE EŞİN TÜRKİYE’YE GELSİN’ DEDİLER

Havalimanı polisleri tarafından verilen tebligatta Fatma Tunç’un pasaportunun iptal edildiği ve pasaportun ‘muhafaza’ altına alındığı ifade edildi. Uygulamayı gayri insani olarak değerlendiren Fatma Tunç, “Diyecek bir şey bulamıyorum. Uzun zamandır görmediğim yol arkadaşımı, eşimi görmek istedim. Bu zulümdür” dedi.

AZİZ TUNÇ: REHİN ALMA TUTUMU

AF’ye konuşan Aziz Tunç da durumu, “Bu, resmen rehin alma tutumudur. Eşimin, benimle veya çocuklarıyla ilişkilendirilmesi tamamen rehin almak demektir. Kanunsuzdur, gayri ahlaki ve gayri insanidir” diye değerlendirdi. Aziz Tunç şöyle devam etti; “Bu sadece bana yapılmadı. Türkiye’de benzer birçok kişiye yapıldı. Daha özgün acılar da yaşandı. Eşim bu durumu hak etmedi, hiç kimse hak etmedi. Ancak görüldüğü üzere kuralsız, kontrolsüz bir zorbalık var. Biz bunları dile getirdiğimiz için sürgünde yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu tarz şeylerle de cezalandırılıyoruz. Bunları aşmanın tek yolu, direnişi büyütmektir.”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑