Dünya

Published on Kasım 26th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Ev, kadınlar için ‘dünyanın en tehlikeli yeri’

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre 2017 yılında katledilen kadınların yarısından fazlası, eşleri veya aile bireyleri tarafından öldürüldü. Bu da ev içini, kadınlar için ‘dünyanın en tehlikeli yeri’ yapıyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir rapor yayınlayan Birleşmiş Milletler’in (BM) Uyuşturucu ve Suçlarla Mücadele Bürosu, 2017 yılında dünya genelinde 87 bin kadın cinayeti işlendiğini açıkladı.
Viyana merkezli BM bürosunun raporuna göre;
Her saat yaklaşık 6 kadın tanıdığı bir kişi tarafından öldürüldü
Kadınların yaklaşık 50 bini (yüzde 58’i) eşleri veya aile bireyleri tarafından öldürüldü
Yaklaşık 30 bin kadın (yüzde 34’ü) partnerleri tarafından öldürüldü
BM bürosunun şefi Yuri Fedotov “Kadınlar erkek-kadın arasındaki eşitsizlik, ayrımcılık ve negatif steryotip anlamında da en ağır bedeli ödemeye devam ediyor” açıklamasında bulundu.
Fedotov ayrıca “Kadınlar ayrıca eşleri veya aile bireyleri tarafından öldürülme olasılığı en fazla olan kişilerdir. Bu da ev içini bir kadın için dünyanın en tehlikeli yeri yapıyor” dedi.
BM yetkilisi, “Kadınların erkeklerden daha çok bu tip şiddetin kurbanları olmaya devam etmesi, erkek ve kadınlar arasında aile içi ortam ilişkilerindeki dengesizliğe de not düşüyor” diye ekledi. Kaynak: gazetekarinca.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑