Fransa

Published on Haziran 19th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Essonne AKM Gençlik gecesi etkinliği

Paris Essone Alevi Kültür Merkezi düzenlediği gençlik gecesinde bir araya gelen yüzlerce alevi bir arada olmanın güzelliğini yaşadı. Etkinlikte seslendirilen ezgiler kitleyi coşturdu. Suruç gazisi güneş Erzurumluoğlu ile dayanışma gösterileri yapan ‘’bir umut çığlık tiyatro ekibi’’etkinlikte sahne aldı.

AF (Paris)
Essonne AKM gençlik gecesi Ris Orangis’de Cumartesi günü saat 16;00 da Aslan Baytek’in şiir dinletisi eşliğinde Kerbela şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından AKM başkanı Gazi Karataş katılımcıları selamlayarak bir konuşma yaptı.
Karataş Konuşmasında, ‘’Biz Aleviler yüzyıllardır gökkuşağı gibi tüm toplumların ve insanlığın renklerini barış içinde yaşamasına dair inancımızı ve emeğimizi sunmuşuzdur. Fakat son zamanlarda bizlere karşı takınılan tutum ve ayrıştırıcı, ötekileştirici politikalar yüzünden çok tehlikeli günler geçirmekteyiz. Devrimci, Demokrat, Sosyalist, Türk, Kürt, tüm ezilen kesimlerle birlikte hareket etmeliyiz’’ diyerek örgütsüz toplumların hep yok olamaya mahkûm olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca Alevilerin örgütlü güçlerle hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Etkinlikte Arnouville AKM folklor ekibi, Essonne AKM kadın korosu, Genç Ozanlar Grubu ve Saz grubu sahne aldı. Adnan Karakoç, Ercan Canpolat, Barış Keleş, Cemal Orcan, Harun Bayraktar, Murat ataman, İsmail Yelen, Sinan Dimelik ezgi ve deyişleri ile güzel bir müzik ziyafeti çekti.
Bir Umut Çığlık tiyatro ekibi, bir yıldan beri çeşitli bölge ve kentlerde sergiledikleri oyunları ile Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu ile dayanışma içinde olduklarını ifade ederek sahneye çıktı.
Etkinlikte skeç tazında sergilenen oyunda Berkin elvan ve Ali İsmail Korkmaz’ın katledildikleri andan kesitler canlandırıldı. Ayıca Skeçlerde kadına yönelik şiddet, çocuk gelinler ve savaşta çocukların katledilmesi konuları işlendi. Alevi gençlerin oluşturduğu tiyatro ekibinin gösterisi büyük bir beğeni ile izlendi.

  

Tags: ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑