Almanya

Published on Nisan 19th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

ESP’li Ok’dan, Almanya’da 1 Mayıs panelleri

Almanya’nın değişik kentlerinde, 8-17 Nisan tarihleri arasında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Uğur Ok’un katılımıyla, “1 Mayıs, Kitle hareketinin durumu ve yönü”  konulu paneller düzenlendi. 8 Nisan’da  Kassel kentinde başlayan panelerin sonuncusu ise 17 Nisan’da Heidelberg Üniversitesi’nde, göçmen gençlere dönük yapılan panelle son buldu.

Panellerde ağırlıklı olarak, 1 Mayıs’ın işçi sınıfı ve emekçiler bakımından önemi, öğrenci hareketinin durumu, Avrupa’daki sınıf hareketi ve göçmenlerin bu hareketlerle ilişkilenmesi konuları  konuşuldu.

1 Mayıs’a giderken, Türkiye’deki öğrenci hareketinin durumu, 1 Mayıs’ın gençlik bakımında bu yılki önemine değinen Ok, öğrenci gençliğin her zaman işçi sınıfı ve emekçilerin yanında olduğuna dikkat çekti.

Bu yılki 1 Mayıs’ın işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar ve gençlik bakımında önemine değinen Ok, 2018 1 Mayıs’nın, kitle hareketi bakımında önemli bir aşama olacağını ifade etti. Avrupa’da son dönemde gelişen sınıf hareketine dikkat çeken Ok, Fransa’da ve Almanya’daki ulaşım sektöründe özelleştirmelere karşı gerçekleşen grevlerin önemli olduğunu, buralarda yaşayan göçmen gençliğin, grevleri güç vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye işçi hareketinin bu sene 1 Mayıs’da AKP’nin sınıf düşmanı politikalarına karşı sözünü söyleyeceğini belirten Ok, göçmenleri Türkiye’deki sınıf mücadelesiyle dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Canlı ve verimli geçen paneller de, Almanya’daki göçmen ve yerli halk, OK’a Türkiye’deki siyasi süreç ile ilgili birçok soru sordu, kendi mücadele deneyimlerini aktardı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑