İsviçre

Published on Haziran 30th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Eşitlik sağlanıncaya dek sokaklardayız – Nergiz Özdemir

14 Haziran 2018 İsviçre’de 1991 yılında gerçekleşen büyük kadın grevinin 27. eşit ücret uygulamasının Anayasa’ya eklenmesinin 37. yıl dönümüydü.

Her kantonda “Eş değer işe eşit ücret” şiarıyla eylemler düzenlendi.  Bazı bölgelerde kadınlar ücret ayrımcılığına karşı dava açtılar.

Eşitsizlik sürdükçe daha fazla kadın bu ayrımcılığa öfke duyuyor.

Örneğin Basel’den bir kadın şöyle anlatıyor duygularını: Kantonlar Konseyine dava açıyorum, çünkü Kantonlar Konsey`i gecikme taktikleri ile ücret eşitliğini engelliyor.

Eyleme katılan bir başka kadın ise işverenleri hedef alıyordu: İşvereni suçluyorum, çünkü onlar her yıl kadınların cüzdanından 7 milyar frank çalıyorlar!  Zürih`de yapılan başka bir etkinlikte ise kadınlar işverenlerden ayrımcılığın hesabını vermelerini istediler.

Basel’deki eyleme SYKP Kadın Meclisi olarak katıldık ve “Eş değer işe eşit ücret” kampanyasını bütün gücümüzle desteklediğimizi ve 22 Eylül’de de alanlarda olacağımızı beyan etik.

Eylemde Economi Suisse`nin önüne kartondan kadın ve erkek figürleri asıldı, çeşitli pankartlarla kadın ve erkeklerin hangi meslekte ne kadar ücret aldığı gösterilerek, ücret ayrımcılığına bir kez daha dikkat çekildi.

Kadınlar hala eşit ücret alamamalarının asıl sorumlusunun işverenler olduğunu biliyorlar. Çünkü işverenler sadece gönüllü eşit ödeme diyaloguna katılmayı reddetmekle kalmamışlar, aynı zamanda lobileri eliyle de eşit ücret talebinin tekrar komisyona gönderilmesini sağlamışlar. Komisyondan sonra talebi görüşecek olan Kantonlar Konseyi de tekrar geciktirme taktiği ile oyalamaya çalışacak.

İşverenler Sözleşmeyi İhlal Ediyor

İşverenler anayasada yer alan eşit ücret maddesini uygulamadıkları için suçlular. Kadınlar  “Eş değer işe eşit ücret”  taleplerini Dünya Kupası gündemiyle de buluşturarak kendi gündemleriyle aktüel gündemi başarılı bir şekilde birleştirdiler.  Bern’deki eylemde kadınlar Anayasayı ihlal eden işverenlere kırmızı kart gösterirken, Cenevre`de fan bölgesinde el ilanları dağıttılar. Çünkü futbolda olduğu, gibi erkeler ve kadınlar arasında adil bir uygulama isteniyor.

Eşit-adil ücret talebini iş yerlerinde de ilettik. Orada “ücret bulmacası”nı dağıttık ve insanlarla ücret eşitsizliği hakkında konuştuk.

Gönüllü aktivistlerle birlikte bir çok kişiye ulaşabildik ve bu mücadeleci eylemlerle 27 yıl önce greve giden öncü kadınları ve kadın grevini onurlandırmış olduk.

Onların yükselttikleri mücadle bayrağını gerçek anlamda eşitliği sağlayana kadar dalgalandırmaya devam edeceğiz. Şayet eşitlik sağlanmazsa 2019 yılında yeniden greve gitmeyi planlıyor ve sizleri 22 Eylülde Bernde kadın erkek- birlikte yapılacak olan büyük yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz. Şimdiden ajandalarınıza bu büyük eylemi not alın ve “Eş değer işe eşit ücret” mücadelemize siz de omuz verin.

Nergiz Özdemir

30.06.2018

 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑