Türkiye

Published on Şubat 9th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Eş Genel Başkanı gözaltına alınan SYKP’nin cevabı: Bütün demokrasi güçleri Ankara’ya, HDP kongresine…

Bu sabaha ülkenin çeşitli illerinde yapılan operasyonla aralarında SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya’nın da olduğu pek çok HDK/HDP bileşeni parti ve oluşumun temsilcileri gözaltına alındı.

HDP’nin haftasonu gerçekleşecek kongresi öncesinde yapılan operasyonda Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüsü Kezban Konukçu, Sol Yeşil Parti Eş Başkanları Naci Sönmez ve Eylem Tuncaeli ile ESP Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi ve HDP PM üyesi Orhan Çelebi gözaltına alınırken HDP Eşgenel Başkanı Serpil Kemalbay, HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit ve SYKP Eşgenel Başkanı Tülay Hatimoğulları hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı.

Gözaltılar sonrası bir açıklama yayınlayan SYKP MYK “Toplumsal muhalefetin bütününe yönelen baskıların amacının, tek adam rejimini kalıcı kılma çabasından başka bir anlam ifade etmediğini biliyoruz.” dedi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), 11 Şubat Pazar günü gerçekleşecek olan HDP 3 Olağan Kongresi için bir çağrı metni yayınladı. Metinde iktidarın toplumsal muhalefete dönük başlattığı yıldırma ve sindirme operasyonlarının HDP’nin gerçekleştireceği kongreyi engelleme operasyonuna dönüştüğünün altı çizildi. Toplumsal muhalefete yönelen baskının tek adam rejimini kalıcı kılmaya yönelik olduğuna dikkat çekilen açıklamada, demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü savunan herkese 11 Şubat Pazar günü yapılacak olan HDP 3. Olağan Kongresine katılım çağrısı yapıldı.

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Siyasal İktidarın Afrin Savaşını gerekçe göstererek toplumsal muhalefete dönük başlattığı yıldırma ve sindirme operasyonları, şimdi HDP’nin 11 Şubat Pazar günü
Ankara’da gerçekleştireceği 3. Olağan Kongresini engelleme operasyonlarına dönüşmüş durumda.

Birkaç gündür farklı illerde HDP yöneticilerine başlatılan bu operasyonlar, bugün HDP’nin bileşen eş başkanlarına ve sözcülerine de uzandı. Toplumsal muhalefetin bütününe yönelen baskıların amacının, tek adam rejimini kalıcı kılma çabasından başka bir anlam ifade etmediğini biliyoruz. Hemen her gün farklı illerde gerçekleşen operasyonlarla muhalif bütün kesimler üzerinde baskı kuruluyor; sol- sosyalistler, insan hakları savunucuları, savaş karşıtları, sosyal medyadan itiraz edenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ve KHK’lar ile ülkenin tamamı cezaevine çevrilmiş durumda. Afrin savaşı ile kışkırtılan milliyetçiliği ve şovenizmi arkasına alan siyasi iktidar en küçük bir itiraza bile tahammül göstermiyor.

Siyasal iktidar, milyonlarca insanın oy verdiği Halkların Demokratik Partisi’ni ve onun 3. Kongresini kriminalize etmeye, katılımı düşürmeye çalışıyor. Siyasal iktidarın bu gayretine sessiz kalmayalım. Unutmayalım ki yasal ve meşru HDP ve 11 şubat Pazar günü gerçekleşecek kongresi; engellemeler, gözaltılar ve baskılar sonrası sönük geçerse, bu bütün demokrasi güçlerinin hanesine yazılacak ve sesini yükselten her kesin başına siyasal iktidarın sopası inecektir.

O yüzden HDP kongeresine katılmak için HDP’li olmak gerekmiyor; demokrasiyi, özgürlüğü ve barışı savunmak kongreye katılmak için yeterlidir…

SYKP Merkez Yürütme Kurulu

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑