Asya

Published on Temmuz 30th, 2016 | by Avrupa Forum 6

0

Ermenistan’daki rehine krizi sıcak çatışmaya dönüştü

17 Temmuz’da Ermenistan başkenti Yerevan’da ”Sasna Dzrer” (Sasun delileri) adlı silahlı grubun polis merkezini basmasıyla başlayan kriz devam ediyor.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bir polis karakolunu iki haftadır elinde bulunduran silahlı bir grubun destekçileri ve polis arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda onlarca kişi yaralandı.

17 Temmuz’da, Cumhurbaşkanı Serge Sarkisyan’ın Dağlık Karabağ sorununa yaklaşımına karşı çıkan Jirair Sefilyan’ın da aralarında bulunduğu “siyasi mahkumların” serbest bırakılması talebiyle bir karakola saldıran grup, içeridekileri rehin almıştı. Karakolun ele geçirilmesi, sokak protestolarını da tetiklemişti. Olayda bir polis hayatını kaybederken rehinelerin bir kısmı daha sonra serbest bırakılmıştı.

Dün akşamki çatışmalarda polis “Özgür, Bağımsız Ermenistan”, “Serge iktidarı bırak” şeklinde sloganlar atan gruba müdahale etti. Sputnik Ermenistan Haber Ajansı, çatışmalarda 60 kadar kişinin yaralandığını ve bunların 40’ının hastaneye kaldırıldığını duyurdu. 100’den fazla kişinin de polis tarafından gözaltına alındığı aktarılıyor.

Karakola saldıran grup Sefilyan ve bazı diğer kişilerin serbest bırakılmasını talep eden ve destekçilerini sokaklara çağıran bir video yayınlamıştı. Grup ayrıca saldırıldığı takdirde karşılık vereceklerini ve teslim olmaya niyetli olmadıklarını açıklamıştı. (Zete)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑