Genel

Published on Ocak 26th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

#Erdoganyargilansin talebi yaygınlaşıyor

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi – SYKP Avrupa 25 Ocak 2016’da yayınladığı yayınladığı basın bülteniyle #Erdoganyargilansin kampanya çalışmalarının Avrupa genelinde yaygınlaşmakta olduğunu duyurdu. İsveç’te Mezopotamya Özgürlük Partisi, İsviçre’de Parti der Arbeit ve Kürdistan Komünist Partisi’nin de katıldığı çalışmalar Holanda, Fransa, Almanya’da tam hız devam ediyor.

SYKP Avrupa’nın organize ettiği kampanyaya paralel olarak pek çok siyasi ve akademik çevreden “Erdoğan Yargılanmalı” talebi dillendirilmeye devam ediyor. Basına yansıyan kimi haberler şöyle:

Birleşmiş Milletler Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Başkanı Nellen, Erdoğan’ın Kürdistan’da insanlığa karşı suç işlediğini söyledi ve Erdoğan’ın UCM’de yargılanması için uluslararası güçlere çağrıda bulundu. (http://avrupaforum.org/isvicreli-parlamanter-nellen-erdogan-insanlik-sucu-isliyor-ucmde-yargilanmali/ )

İsviçre Sosyalist Parti (SP) Basel Kanton Başkanı Brigitte Hollinger, Türkiye’de ve Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kürdistan’da bugün yaşanan ölümlerin doğal bir afetten kaynaklı olmadığını, yaşananların bir iç savaştan kaynaklı olduğunu söyleyen Hollinger, belirlenen politikalar çerçevesinde Kürtlere karşı bir savaş yürütüldüğünü söyledi. (http://avrupaforum.org/isvicre-basel-kanton-baskani-brigitte-hollinger-sp-turkiye-bugun-kendi-halkina-karsi-bir-savas-yurutuyor/ )

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Ankara’dan Kürtleri ‘katletme’ politikasına son vermesini istedi. Zaharova, ‘Barış için Akademisyenler’ bildirisini imzalayan akademisyenleri ise desteklediklerini söyledi. (http://avrupaforum.org/rusyadan-aciklama-ankara-kurtleri-katletme-politikasina-son-vermeli/ )

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri Türkiye’de yaşananları değerlendirdi ve akademisyenlerle ilgili de, “Üniversitelerinizde bin tane terörist ya da terörü destekleyen akademisyen olduğunu sanmıyorum” dedi. (http://avrupaforum.org/bin-tane-terorist-akademisyen-oldugunu-sanmiyorum/ )

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Sultanahmet saldırısının ardından katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin IŞİD mensuplarını sınırdan geçişine göz yumduğunu söyledi. (http://avrupaforum.org/cem-ozdemir-turkiye-iside-goz-yumdu/ )

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), verdiği tedbir kararlarına rağmen Türkiye’nin kararın gereklilerini yerine getirmemesi üzerine avukat Ramazan Demir tarafından yapılan başvuru üzerine Türkiye’den izahat istedi.

Demir, tedbir kararının gereği olarak yaralıları almaya giden ve aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Belediye Eş Başkanları ile yurttaşların bulunduğu gruba ateş açılmasını hatırlatarak, başvuruda Türkiye’nin alınan tedbir kararlarına uymadığını ve sözleşmenin 34’üncü maddesine aykırı davrandığını kaydederek, daha etkili bir tedbir kararının alınmasını talep etti. (http://avrupaforum.org/aihm-turkiyeden-aciklama-bekliyor/ )

Kampanyanın ülke ülke durumuna ilişkin yapılan bilgilendirmede şu ana kadar 100 bine yakın bildiri dağıtıldığı ve onbin’in üzerinde imza toplandığı vurgulandı.

İsviçre:

15 Ocak’ta start veren kampanya 17 Ocak 2016’da İsviçre’de başlangıç toplantısını gerçekleştirerek pek çok kantonda devam edecek çalışmaları organize etti.

SYKP Eşgenel Başkanı Tuncay Yılmaz yaptığı açılış konuşmasında Kürdistan’da yürütülen kirli savaş, Türkiye’de kurulmaya çalışılan faşist rejim ve Ortadoğu’da IŞİD ve benzeri cihatçı terör örgütleriyle ilişkiler çerçevesinde Erdoğan ve iktidarının insan hakları ihlallerini ve savaş suçlarını anlatarak kampanyanın amaç ve hedeflerini aktardı.

İsviçre’nin Aargao, Basel, Bern, Zürich, Saint Gallen, Solutohrn, La Chonx de Found, Neuchatel, Lozan ve Cenevre kantonlarından gelen temsilciler kampanya tanıtım toplantısına katılarak çalışmanın içeriği, talepleri ve nasıl uygulanılacağına ilişkin tartışmalar yürüterek planlamalarını gerçekleştirdiler.

Kimi bireysel kampanyaya katılım ilanlarının  yanı sıra Kürdistan Komünist Partisi (KKP) İsviçre temsilcileri de toplantıya katılarak çalışmayı destekleyeceklerini ilan ettiler.

Ayrıca, Parti der Arbeit (PdA) İsviçre Merkez Komitesi toplantısında oy birliğiyle kampanyayı destekleme kararı alındığı bilgisi toplantıya iletildi.

İsviçre kampanya tanıtım toplantısı, kampanyanın Türkiyeli ve Avrupalı demokratik kurumların ve bireylerin daha geniş katılımını sağlayarak güçlendirme hedefi bir kez daha vurgulanarak tamamlandı.

İsviçre tanıtım toplantısında hazır bulundurulan 50 bin adet Türkçe-Almanca, Türkçe-Fransızca flyer ve imza föyleri ilgili kantonlardan gelenlerce alınarak çalışmalar başlatıldı.

Almanya

15 Ocak 2016’da Almanya’nın Ulm kentinde Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin de desteğiyle bir Demo düzenlenerek kampanya startı verildi. Flyer dağıtımı ve imza toplama çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte.

16 Ocak 2016’ta Stuttgart’ta gerçekleşen Anti-Faşist mitinge “Erdogan vor Gericht” pankartıyla katılınarak mitingde yaygın flyer dağıtımı ve imza toplama çalışması yapıldı.

Fransa

Mulhouse, Selestat, Strasburg ve Paris’te flyer dağıtımı ve imza toplama faaliyetleri başladı. Türkiyeli ve Fransız demokrasi güçleriyle kampanyayı birlikte büyütme hedefiyle görüşmeler sürüyor.

25-26-27 Ocak’ta Strasburg’ta Avrupa Parlamentosu önünde gerçekleştirilecek oturma eylemine katılınacak ve üç gün boyunca flyer dağıtılıp imza toplanacak.

Hollanda                       

#Erdoganvoorgerechtshof sloganıyla sürdürülecek kampanya için Hollanda’daki demokrasi güçleriyle görüşmeler ve hazırlıklar devam ediyor. İmza toplama çalışmaları başlatıldı.

İsveç

Kampanyanın İsveç ayağını Asuri/Süryani/Keldani halkının sosyalist partisi olan Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) üstlendi. Kampanya materyallerinin İsveç’e adaptasyonunu sağlayarak çalışmalara başlandı.

Asuri, Süryani, Keldani halkının diasporasının önemli merkezlerinden biri olan İsveç/Södertälje şehrinde kampanya çalışmaları çerçevesinde afişleme, flyer dağıtımı ve imza toplama çalışmaları yapıldı.

Asuri, Süryani, Keldani halkının İsveç Futbol birinci liginde yer alan Assyriska ve Syrianska takımlarına ait stadyum alanında afişleme yapıldı.

Kürt Kadın Özgürlük Hareketi’nin Stockholm merkeze ait Norsborg Folket Hus binasında gerçekleştirdiği Kobani ile dayanışma gecesinde MÖP adına katilim sağlanarak #Erdoganyargilansin kampanyası standı açıldı, flyerlar dağıtıldı, imza toplandı. Ayrıca bu toplantıda Newroz TV’ye Kampanya ile ilgili Kürtçe röportaj Kampanya hem İsveçliler hem de Türkiye ve Kürdistanlılar tarafından ilgiyle karşılanıyor ve sahipleniliyor. Ayrıca, MÖP ve SYKP’nin bu kampanyayı birlikte yürütüyor olması büyük bir takdir topluyor.

Kampanya’nın daha da yaygınlaştırılması için İngiltere, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’dan kimi birey ve çevrelerle görüşmeler sürüyor.

İmza kampanyasına internet üzerinden katılmak için:

https://www.change.org/p/erdoganyargilansin-erdoganvorgericht-judgeerdogan-erdogandevantlesjuges-bilaerdoganb%C3%AAdarizandin?recruiter=455776046&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink

stuttgar

Stuttgart’ta Anti-faşist mitingte pankart açıldı

tuncay_yilmaz

SYKP Eşgenel Başkanı Tuncay Yılmaz İsviçre kampanya tanıtım toplantısında.

strasburg1

Strasburg’ta Avrupa Parlamentosu önünde imza toplandı

strasburg3

Strasburg’ta Avrupa Parlamentosu önünde Ertuğrul Kürkçü çalışmayı ziyaret etti.

AF Bern / TY

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑