Kültür Sanat

Published on Eylül 27th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Edebiyat ve sanatın sevenleriyle buluştuğu bir ilk

Komünist, Kürt, Kızılbaş, Kadın kollektifi Stuttgart’ta bir ilke imza attı. 4K Kollektifi olarak 16 Eylül’de Stuttgart, Bruckwiesenweg 10, ABZ mekezinin salonunda düzenlediği ‘’İmza ve Tanışma günü’’ne edebiyat ve sanat severler katılarak, anlamlı bir gün yaşadılar.

Gül Güzel (Stuttgart)

Devrim şehitlerinin bir dakikalık anılmasından sonra başlayan programın zenginliği kadar, renkliliği ve bu şekliyle bir ilki teşkil etmesi oldukça anlamlıydı. Programın sunuculuğunu yapan Ayten Şimşir okuduğu şiir ve metin ile, 4K insiyatifinin de amaç ve hedef çizgisini belirledi.
4K kollektifi, doğdukları topraklarda inkarcı siyasal sistem, egemen ulus, egemen din, ve egemen eril güç tarafından çeşitli biçim ve boyutlarda ezilen KÜRT, KIZILBAŞ, KOMÜNİST ve KADIN kimliklerine ait, Avrupa’da yaşamak zorunda kalan bir grup insanın gönüllü birliği ile oluşan mücadele platformudur. Resmi ideolojinin adı geçen kimliklere karşı yürüttüğü ve soykırıma varan savaşa karşı yürütülen özgürlük ve sınıf mücadelesi sonucunda Dünya’nın dört bir tarafına yayılmış, birbirinden kopuk durumda yaşayan, adeta Don Kişot misali üretim mücadelesi veren, sanatçı, yazar ve gazeteciler olarak; kendi çalışmalarımızı eser ve yapıtlarımızı kapitalist medya ve üretim ilişkilerine alternatif olarak paylaşmamız önündeki engelleri aşmak için kurduğumuz ‘’4K İnsiyatifi ‘’ olarak tüm dost ve yoldaşlarımızla emeklerimizi birleştirmek ve paylaşmak için bu gün buradayız ! ‘’Emek en yüce değerdir, bizler emeklerimizi pay ederek çoğaltmayı hedefliyoruz’’ ilkesi ile yola çıkan arkadaşlarımız bu düşünce ekseninde ilk olarak www.4k-haber.com sitesinde bir ön çalışma yaparak, üreten dostların eserlerini tanıtma da öncelik edecek bir haber kollektifi sitesi kurduk. 4K; BM ve EU tarafından tanımlanmış hükümetler ve siyasal odaklardan bağımsız kendi insiyatifinde bir kurum olmayı hedeflemektedir. 4K; pozitif ayrımcılığı temel ilke edinerek bu ayrımcılığı cinsler arasından ezen ve ezilen ilişkisinde görür ve tavır almayı hedefler. Pozitif ayrımcılık ilkesi ekseninde, başta Kadınlar, Kürtler, ve Aleviler için mücadele eden parti ve örgütler olmak üzere, ezilen halklar için eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren kurum / kuruluşlarla iş birliği yapmayı hedeflemektedir.
‘’İşssizlerin, Ezilenlerin, Yoksulların, Acı çekenlerin, Ötekileştirilenlerin, Çöplükten ekmek toplayan yoksulların, At izinin it izine karıştığı,Seçim meydanlarında; Öldürülen çocukların analarının yuhalandığı; İktidar saldırılarının her geçen gün arttığı; Babaların ölen çocuklarını sırtında taşıdığı, İşçilere köleliğin dayatıldığı, Suçsuz insanların zindanlarda tutulduğu; Polisin gaz fişeklerinin çocuklarımızın kafasında patladığı; Öldürülen gençlerimizin acılarına yüreklerimizin yandığı; Hırsızlığın, Yalancılığın, Sahtekarlığın, İkiyüzlülüğün, Utanmazlığın her türünün devletçe yaşatıldığı, halkların ortak mirası mal varlıklarına el konduğu soysuz bir dönemden geçiyoruz !!
Şiddete, Baskılara, Gericiliğe, Sömürüye, Eşitsizliğe, Yolsuzluklara, Her türlü haksızlığa karşı durmak zorundayız !!
Karşı durmazsak eğer tehlikededir; İşimiz, Ekmeğimiz, Aşımız, Özgürlüğümüz!, Çocuklarımızın geleceği, Yaşam hakkımız tehlikededir!!!
Karşı durmazsak eğer tehlikededir; Kır çiçekleri, Kırmızı karanfil, Dalındaki kiraz, Yumurtadaki civciv, Kitaplar, Şiirler, Sanat,Ve bizi biz yapan kültürümüz; Tehlikededir; Özgür kuşlar, Yarin yanağı!! Hepimiz, hepiniz… Karşı durmadığımız, görmezden geldiğimiz her türlü haksızlık birlikte mücadele etmediğimiz zaman birgün bizi bulacaktır!!! ( RAGIP ÖZCAN)
Yazarlar tanıtıldı
Sunucu Ayten Şimşir, ‘’Emek en kutsal değerdir dedik ve yola çıktık, bugün sizlerle birlikte emeğimizi pay etmek için bir aradayız, Hoşgeldiniz dostlar’’ dedikten sonra programa katılan yazarları takdim ederek, sahneye çağırdı. Yazarlar olarak programa katılan Yurdagül Kılınç, Hasan Sağlam, Ali Usta, Can Kasapoğlu, Ozan Emekçi ve Gül Güzel kitaplarının kısa tanıtımını yaparak, kurdukları standlarda okuyucularıyla buluştular, kitaplarını imzaladılar. Heykeltraş Doğan Demir canlı performansı ile Seyid Rıza’ın yumuşak kilden heykelini yaptı. Programın akışı içerisinde daha önce yapmış olduğu ‘’Serhildan’’ heykelinin de açılışını gerçekleştirdi.
Kültür programı
Edebiyat programı kadar kültür programı da hem Heykeltraş Doğan Demir’in heykelleri hem de programda yer alan sanatçı Zeynep Enhas, Veysel Aydın, Ozan Emekçi, Hasan Sağlam, Nebahat Çal, Pir İbrahim Kılavuz, Ali Öztürk, Berfin&Reber kardeşlerin yanısıra Kürt halkı özgürlük mücadelesinin büyük destekçisi Alman sanatçı Lukas Weisert’in de saz, gitar, ritim eşliğinde söyledikleri, ağıt, stran, şiir, ezgi, deyiş, marş ve halaylarla alışılagelmişin ötesinde renkli, canlı, yürek ve beyinlerde uzun zaman yer edecek bir kültür programı sunuldu.
4K plakatları
Yapılan edebiyat ve kültür programının son bölümünde 4K kollektifinin fikir anası ve finasörü Zarife Can- Eser heykeltraş Doğan Demir’e yaptırdığı afişleri 4K emekçilerine, programa katılan bütün yazar ve sanatçılara armağan etti. Büyük bir heyecan ve coşkunun yaşandığı programda, 30 Eylül’de bu yıl 80. Yılında Dersim Soykırımı anma programının duyuru ve çağrısı yapıldı. Dersim Soykırımını anma programı Stuttgart’ın Vaihingen beldesinde, yakılacak ağıtlarla saat 14.00’te başlayacak.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑