Kültür Sanat

Published on Ocak 31st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Düşler Tutsak Edilemez

“İçeriden Dışarıya Fotoğraf – Düşler Tutsak Edilemez” adı verilen çalışma, daha önce “Fotoğraf Köprüsü” olarak tanınan ve 55 Mahpus ile 55 fotoğrafçıyı buluşturan serginin ikinci aşaması. Sergi Mannheim’a da geliyor.

 AF Haber Merkezi

“Görülmüştür Ekibi” ile “Redfotoğraf grubu”, politik mahpuslarla dayanışmak, onların sesini, düşünce üretimlerini dışarı duyurmak amacıyla başlattığı yeni bir projeyi daha tamamladı.

“İçeriden Dışarıya Fotoğraf – Düşler Tutsak Edilemez” adı verilen çalışma, basında daha önce “Fotoğraf Köprüsü” olarak tanınan ve 55 Mahpus ile 55 fotoğrafçıyı buluşturan serginin ikinci aşaması. “Fotoğraf Köprüsü” geçtiğimiz iki yıl boyunca Türkiye’nin birçok yerinde ve akabinde 3 Avrupa ülkesinde sergilenmişti.

Projenin ikinci aşamasında 30’a yakın cezaevine yeniden girerek 68 tutsak ile 60 fotoğrafçının buluşması gerçekleştirildi.

 

Tutsakların düşlerini görünür kılmak…

“Bu buluşmaların birinci amacı tutsakların düşlerini görünür kılmaktı, bir diğer amacı da her geçen gün artan politik tutuklu ve hükümlülere bir selam iletmek, varlıklarını dışarıda yaşayanlara yeniden duyurmaktı.” diyen yetkililer, şöyle devam etti:

“İçeriden Dışarıya Fotoğraf – Düşler Tutsak Edilemez’ adlı yeni sergimiz yüzlerce insanın, şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Tutsakların düşleri, onların betimlemeleri üzerine fotoğraflara yansımıştır. Sergide hem betimlemeleri hem de fotoğrafları görecek, böylelikle tutsakların seslerini duyabileceksiniz.

İşte bu projede amacın hasıl olması size bağlıdır. Zira sanat eseri, ancak seyirciyle, okuyucuyla, izleyiciyle tamamlanır. Bu bağlamda sizden tek beklentimiz: Davetimize icap etmeniz, gelip binbir emekle ördüğümüz bu görsel – edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızdır.”

Serginin Mannheim şehrinden başlayarak bir çok şehrinde de gösterilmesi planlanıyor… Önümüzdeki günlerde Red Fotoğraf Mannheim teknik hazırlıklar konusunda bilgilendirme yapacak.

Sergi 31 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında gezilebilecek.

 

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)

Adresi İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul

Telefon : +90 (212) 292 42 01

Almanya Telefon:  Enver Enli 0049 176 243 515 92

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑