Dünya

Published on Kasım 20th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

“Dünyanın en büyük temizliği” başladı

Hollandalı Boyan Slat projenin sonunda tüm plastik çöpleri ortadan kaldırmayı umut ederken, 2050 yılında plastiksiz bir dünya hayal ettiğini söylüyor.

Slat, kendi akıntılarında dönen milyonlarca tonluk plastik çöpten okyanusları arındırmaya girişen genç bir mucit. Sadece 18 yaşındayken yaptığı TED konuşmasında okyanus temizleme makinesi fikrinden bahseden Boyan Slat, 2018 yılında okyanustaki çöpleri taşımaya nihayet başlayacağını duyurdu. Slat’ın bu özgün buluşu, Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yüzen çöplerin girdabı olan ünlü “Büyük Pasifik Çöp Kovası” ile baş etmeye hazır artık.
Dünyanın okyanuslarında dönüp duran devasa akıntılar, çöpleri toplamayı hatta takip etmeyi bile zorlaştırıyor. Ancak Slat’ın Okyanus Temizleme Vakfı, bu akıntıları kendi yararına kullanmanın bir yolunu geliştirdi. Slat, yüzeydeki çöpleri üstten toplarken su altındaki yaşamın ve akıntıların da alttan geçmesine izin verecek bir araç tasarladı.


100 km uzunluğundaki temizleme borularının 10 yıl içinde “Büyük Pasifik Çöp Kovası”ndaki çöpün yüzde 42’sini ortadan kaldırabileceği öngörülüyor. Bu da toplamda 70,320,000 kg civarında plastik çöp anlamına geliyor. 2,000 metrelik deneme sistemi ilk etapta Japonya’da kurulan proje tamamlandığında dünyanın en büyük yüzen platformu olacak.
“Dünyanın en büyük temizliği” ise Haziran ayında San Francisco Körfezinden başladı. Slat projenin sonunda tüm plastik çöpleri ortadan kaldırmayı umut ederken, 2050 yılında plastiksiz bir dünya hayal ettiğini söylüyor. Kaynak: egitimpedia.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑