Kadın

Published on Aralık 20th, 2016 | by Avrupa 5

0

Dünya Kadın Yürüyüşü: Erdoğan’ın korku, ataerkil, baskıcı rejimine karşı sokaklara!

Dünya Kadın Yürüyüşü İsviçre temsilcilerinden Marianne Ebel, “Dünyanın her yerindeki kadınları, Erdoğan’ın korku, ataerkil, baskıcı rejimine karşı harekete geçerek, sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Dünya Kadın Yürüyüşü İsviçre temsilcilerinden Marianne Ebel, Türkiye’de kadın haklarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri ANF’ye değerlendiren Ebel, kadın hakları başta olmak üzere toplumsal ve bireysel hakların Türkiye’de ortadan kaldırıldığını dile getirdi.

‘Kadın gücünün temsili merkezlere saldırdı’

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından bugüne kadar Türkiye’de büyük bir baskı ve şiddet dalgasıyla muhalif basının kapatıldığını, gazeteciler ve akademisyenler ile başlayan tutuklama furyasının HDP’li vekiller ve seçilmiş belediye başkanları ile devam ettiğini dile getiren Ebel, ilk olarak ise kadınların ve kadın kazanımlarının hedef haline getirildiğini söyledi. Ebel, KJA, Gökkuşağı Kadın Derneği, Ceren Kadın Derneği gibi kadın hakları savunuculuğu yapan çok sayıda derneğin kapatılması ile bir anlamda kadınların gücünün temsili olan merkezlere saldırıldığını söyledi.

‘Uluslararası hukuka saldırıdır’

“Yaşanan tüm bu hukuksuz şiddet ve baskı, uluslararası hukukta garanti altına alınan temel haklara ve ifade özgürlüğüne karşı bir saldırıdır” diyen Ebel, “OHAL yasaları ile çok ileri giden Türkiye uluslararası yasaları ve bu yasaların tanıdığı evrensel insan haklarını hiçe sayarak çöpe atmış durumda” diye ekledi.

‘Parmaklıklar ardındaki kadınlar için’

Özellikle kadınlar başta olmak üzere, politik tutsaklara yönelik fiziki, psikolojik saldırıların yapıldığını söyleyen Ebel, “Uygulanan bu hukuksuz yöntemle, düşman olarak görülen bu tutsaklardan adeta öç alınmak isteniyor. Türkiye’de demir parmaklıklar ardında tutulan kadınlara ulaşılması için dünya kadınları harekete geçmeli.”

‘Uluslararası delegasyon gitmeli’

“World March Of Women olarak dünyanın her yerindeki kadınları, Erdoğan’ın korku, ataerkil, baskıcı rejimine karşı harekete geçerek sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” diyen Ebel, şunları ekledi: “Unutmamalıyız ki Türkiye’deki totaliter rejim Avrupa’daki sessizlikten güç alarak yeni yöntemlere başvuruyor. Avrupa’nın kapısında yaşanan bu duruma sessiz kalarak suç ortağı olmayalım. Avrupa’daki bütün kadın kuruluşları harekete geçirilerek, uluslararası delegasyonların oluşturulup Türkiye cezaevlerindeki kadınların ve mühürlenen kadın derneklerini ziyaret edilmesini sağlamalıyız.”

‘AK, AGİT, BM bu duruma son vermeli’

İsviçre Federal Konseyi, Avrupa Konseyi (AK) Avrupa Güvenlik Teşkilatı (AGİT) ve Birleşmiş Milletler ’in (BM), Türkiye’de yaşanan politik darbeye karşı harekete geçerek bu duruma son vermesi gerektiğini ifade eden Ebel, Türk devletinin yapması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

“Tutuklanan veya görevinden alınan belediye eş başkanları derhal yeniden görevlerinin başına getirilmeli

Demokratik yollarla seçilmiş daha sonradan düşüncelerinden kaynaklı tutuklanan vekiller ve siyasetçiler serbest bırakılmalı.

STK’ların çalışmalarını askıya alan bütün yasalar kaldırılmalı, demokrasiye saygı duyularak örgütlenme ve sendika hakkına özgürlük tanınmalı.

Başta kadınlar olmak üzere toplumun temel hakları garanti alınmalı ve hukukun üstünlüğüne saygı duyularak özgürlükler korunmalı.

OHAL’e acilen son verilerek bu süreçte yürürlüğe konulmuş bütün yasalar kaldırılmalı.”

YENI ÖZGÜR POLITIKA

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑