Türkiye

Published on Ağustos 20th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Düğünde katledilen 56 kişi anıldı: Unutursak kalbimiz kurusun

Antep’te bir yıl önce bugün bir düğüne yönelik İŞİD’in bombalı saldırısında can veren çoğu çocuk 56 kişi anıldı. HDP binasında, katliam yerinde ve mezarlıkta yapılan anma etkinliklerinde, davanın peşinin bırakılmayacağı kaydedildi. 

Antep’in merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos 2016’da İŞİD tarafından bir düğüne yapılan bombalı saldırıda yaşamını yitiren çoğu çocuk 56 kişi anıldı. HDP Şahinbey İlçe Örgütü binasında düzenlenen anmaya, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, HDP PM Üyesi Mehmet Karayılan, İHD’liler, 78’liler Antep Meclisi, EMEP Antep İl Örgütü, yakınlarını kaybedenlerin aileleri ve patlamada yaralananların yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmanın yapıldığı salona, “Size söz veriyoruz ki yarım kalan halaylarınızı, yarım kalan zılgıtlarınızı, yarım kalan hayallerinizi birbirimize kenetlenerek tamamlayacağız” pankartı asıldı.

Yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma, patlamada yaşamını yitiren ve yaralananları konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.

‘DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Anmada konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Güler Erat, katliamdan bu yana aileler ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, olayın üstünün kapatılmak istendiğine dikkat çekti. “İnsan olanın canı acıyor. Suçsuz, günahsız insanların ne suçu vardı” diyen Erat, olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen faillerin halen yakalanmadığını vurguladı.

Davanın peşini bırakmayacaklarını söyleyen HDP Milletvekili Behçet Yıldırım ise, “Olayın faillerini biz biliyoruz. O gün mezarlıkta nasıl sloganların atıldığını biliyoruz. Mezarlıkta halk ‘Katil iktidar’ sloganları atıyordu. Biz bu olayı unutursak, unutturursak kalbimiz kurusun” diye konuştu.

‘GERÇEKLERİN AÇIĞA ÇIKMASINDAN MI KORKUYORLAR?’

Parti binasındaki anmadan sonra patlamanın gerçekleştiği yere gidilerek karanfil bırakıldı. Burada konuşan İHD Antep Şube Başkanı Ahmet Hartavi, davanın Kayseri’ye taşınarak kendilerinden ve ailelerden uzaklaştırmaya çalışıldığını kaydetti. Hartavi, “Olaydan sonra yaklaşık 200 kişi vekâletlerini bize vermiş, gereken hukuki mücadeleyi vereceğiz. Dosyada gizlilik kararı neden kaldırılmıyor. Gerçeklerin açığa çıkmasından mı korkuyorlar? Gerçeklerin ortaya çıkması ve faillerin yargılanması için gereken hukuki mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Anma, katliamda yaşamını yitirenlerin defnedildiği Yenişehir Mezarlığındaki kabirlere bırakılan karanfillerle son bulurken, ziyarette duygulu anlar yaşandı.

Dihaber

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑