Emek

Published on Kasım 15th, 2015 | by Avrupa Forum 2

0

Dost-Der 35. yılını kutluyor

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, 12 Aralık Cumartesi günü 35. yılını kutlayacak.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, Untertürkheim/Stuttgart’ta bulunan Sängerhalle‘de  12 Aralık Cumartesi günü 35. yılını kutlayacak. Saat 17.00.‘de başlayacak kutlama hakkında dernek tarafından yapılan açıklamada, Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği‘nin 1980 yılında kuruluşunu ilan ettiği belirtilerek, kurulduğu günden bu yana işçilerin, emekçilerin, kadınların ve gençlerin hak alma mücadelesinin içinde yer aldığı kaydedildi.

35. yılını kutlama hazırlığı içinde olan Dostluk ve Dayanışma Derneği yönetiminden Abidin Özcan, „Gün oldu; Türkiye’deki özgürlük ve demokrasi mücadelesiyle dayanışmada bulunmak için bütün gücüyle harekete geçti. Siyasi tutsaklara özgürlük kampanyası, 12 Eylül sorumlularının yargılanması gibi kampanyalar sürdürdük. Gün oldu; savaş tamtamlarına karşı olanca sesiyle barışı haykırdı. İş-Ekmek-Özgürlük mücadelesi veren Türkiye işçi sınıfıyla dayanışmada bulunduk. Ve yakın zamanda ise bütün gücümüzle HDP‘nin başarısı için çalıştık“ dedi.

dost-senlik-s06dost-senlik-s05

Bayram Bulut ise, derneğin sendikalarla birlikte sosyal hakların kısıtlanmasına karşı eylemler örgütlediğine, bayrakları ve pankartlarıyla yürüyüş ve grev alanlarında saf tuttuğuna dikkat çekerek, „Derneğimiz, Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı bulunduğumuz ülkenin demokratik örgütlenmeleriyle birlikte mücadele ederek, işçilerin birliği-halkların kardeşliğine hizmet etti. Sığınmacılar konusunda yaşanan dıramı, hepimizin yüreğini dağlayan ölümleri ınsan hakları savunucuları örgütlerle birlikte harekete geçtik. Sığınma bir insanlık hakkıdır şiarını haykırdık“ dedi.

Ceyda Tutan da şöyle konuştu: „Derneğimiz şehrimizde karşılaştığımız hemen her konuda Alman kurumlarıyla birlikte çalıştı. Milyarların toprağa gömülmesi anlamındaki Stuttgart 21 projesine karşı beş yıldır devam eden eylemlere destek verdik. Ve eylem komitesinin de içindeyiz. Emekçi kadınlara yönelik bilgilendirme toplantıları ve eğlencelerimiz oldu.“

dost-senlik-s01dost-senlik-s04dost-senlik-s03dost-senlik-s07

 

Daha güzel bir yaşam doğrultusunda tam 35 yıldır aralıksız olarak çalışma sürdürdüklerini söyleyen Bülent Bozkurt, şunları söyledi: „Vize dayatması gündeme geldiğinde hemen harekete geçen DİDF oldu. Eşit haklar talebi için en geniş birliği sağlamaya çalıştık. Özellikle gençlik çalışmasına hep önem verdik. Irkçılığa karşı futbol turnuvaları, yıldızlar kamplarımız gelenekselleşmiş durumda. Bizler milliyeti, dili, rengi ve dini ne olursa olsun insanlar arasına duvarlar örülmesine karşıyız. Çalışmalarımıza her isteyen emekçi, genç ve kadın katılabili      r. Bütün emekçileri bu mücadelenin, kendi geleceğini kendi eline alma çabasının parçası olan 35. yıl kutlama şenliğimize katılmaya, gücümüzü birleştirmeye, tek ses, tek yürek ve tek yumruk olmaya çağırıyoruz. Gelin hep birlikte kardeşlik türkülerini söyleyip halaya duralım…“

AF / Stuttgart

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑