Türkiye'de Eylül ayında olağanüstü hal (OHAL) kapsamında ..." /> Diyarbakır'da yeni gazetecilik platformu: 1 Haber Var


Kürdistan

Published on Aralık 16th, 2016 | by Avrupa Forum 7

0

Diyarbakır’da yeni gazetecilik platformu: 1 Haber Var

Türkiye’de Eylül ayında olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan dört televizyon ve yedi radyonun bir grup çalışanı internet haberciliği yapmak üzere yeni bir platformda bir araya geldi.

Özgür Gün TV, Van, Jiyan ve Azadi Tv’nin bazı çalışanları artık “1 Haber Var” platformu adıyla internet gazeteciliği yapıyor.

İki hafta önce yayına geçen platform, haberlerini internet sitesi üzerinden duyurmaya çalışıyor.

İnternet üzerinden radyo ve televizyon yayıncılığı da yapmaya hazırlanan platform üyeleri, şimdi daha çok takip ettikleri haberleri ve gelişmeleri Periscope gibi canlı yayın uygulamalarıyla duyuruyorlar.

Türkiye’nin ilk ve tek Zazaca yayın yapan ve aynı KHK ile kapatılan Jiyan TV’nin eski yayın koordinatörü İbrahim Aslan bu platformda yer alan isimlerden biri.

Aslan, Kırmanckî/Zazakî lehçesinin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) kaybolan diller listesinde risk altındaki bir dil olarak yer aldığını vurguluyor.

Image caption İbrahim Aslan Türkiye’nin tek Zazaca yayın yapan ve kararname ile kapatılan televizyonu Jiyan TV’nin eski yayın koordinatörüydü

‘Medya susturuluyor’

“Jiyan TV, kaybolmaya yüz tutan bir lehçede televiyon yayıncılığının yapılabileceğini, dili yaşatabileceğini gösterdi ama onu da kapattılar” diyen Aslan, bölgede Kırmancki/Zazaki dilini konuşanlar için televizyonun çok önemli olduğunu ifade ediyor.

OHAL’den önce de sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı süreçten dolayı bölgede ifade özgürlüğü açısından sorunların yaşandığını aktaran Aslan, “OHAL ile birlikte hem sivil kuruluşların hem de medya organlarının kapatılması, bağımsız haberciliğin öneminin bir kez daha ortaya çıkardı” dedi.

Aslan ayrıca “Şu süreçte ana akım medya dışında muhalif medyaya alan bırakılmamaya çalışılıyor. Medya susturuluyor. Açıklanan uluslararası raporların sonuçlarında da bu ortaya çıkıyor. Muhalif olan her susturulamaya çalışılıyor. Baskılar çok artmış durumda. Biz de bir haber dahi olsa birşey yapmak gerekir diyerek bir araya gelerek bu platformu oluşturduk” diye konuştu.

Aslan Türkçe, Kürtçe yayın yapacak olan yeni platformun temel amacını ise şu sözlerle aktarıyor;

“Bu süreçte atacağımız bir tweet, çekeceğimiz bir görüntü ya da fotoğrafın günümüzde habercilik için, ifade özgürlüğü ve gazetecinin mesleğini devam ettirme motivasyonu açısından önemli olduğunu düşündük. Çalışmamızın özü bu şekilde. Şu an internet üzerinden devam ediyoruz ve dışardan bize destek olmak isteyen çok kişi var” diyor.

Periscope’tan canlı programlar

Periscope gibi canlı yayın yapma imkanı sağlayan uygulamaları kullanan platform üyeleri, yine aynı program üzerinden haber bültenleri yapmaya hazırlanıyor.

Platform üyeleri, gazete okuma programlarından tutun kültür programlarına kadar geniş bir program ağını yine canlı yayınlar üzerinden yapmayı planlıyor.

Kapatılan Van TV’nin eski Genel Yayın Müdürü Serdar Altan da platform üyelerinden.

Altan’a göre, KHK kararları ile medya kuruluşlarının kapatılmasının “halkın haber alma özgürlüğüne bir darbe”.

 Serdar Altan, “İşimiz kolay değil” diyor

Altan “Tek sesliliğe karşı, her kesimden sesin kendini ifade edebileceği bir mecra olsun diye yola koyulduk. Elbette ki işimiz kolay değil ve karşımıza birçok zorluk çıkacaktır, zorluklara ve baskılara rağmen gerçek ve doğru haberciliği yapmaya devam edeceğiz” diyor..

Azadi TV’de haber bülteni sunan Gülistan Korban da bu çalışmada yer alan bir diğer gazeteci.

“KHK kararı ile bir anda işsiz kaldık, gazetciliğimizi sürdüreceğimiz mecra kalmadı” diyen Korban, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Böyle bir platformun kurulacağını öğrenince ben de içinde yer almak istedim. Çünkü bugün medya Türkiye’de tek ses. Toplumun büyük bir kesimi habersiz kaldı maalesef. Türkiye’de yaşayan herkesin gerçek ve doğru haberciliğe ihtiyacı var.”


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑